Dňa 11. októbra 2024 nás v spánku náhle opustil vo veku 75 rokov, vynikajúci slovenský anestéziológ a intenzivista, bývalý prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny (KAIM) Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, a. s. (VÚSCH) a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, doc. MUDr. Pavol Török, CSc.
Bol to výnimočný lekár, pedagóg a vedec, autor metódy programovanej viachladinovej ventilácie pľúc (PMLV) a držiteľ viacerých významných medzinárodných patentov v oblasti umelej ventilácie pľúc. My, čo sme ho poznali a mali tú česť byť jeho priateľmi a spolupracovníkmi, budeme na neho spomínať, ako na obetavého skvelého človeka, talentovaného učiteľa a vedca, špičkového odborníka, s ktorým bolo radosť pracovať. Prekypoval vedeckými myšlienkami a technickými riešeniami. Niektorými významnou mierou prispel k posunutiu hraníc možnosti umelej ventilácie pľúc. Jeho originálne ventilačné postupy a metódy zachránili život mnohým pacientom, vrátane tých, ktorí boli odkázaní na umelú ventiláciu pľúc počas pandémie COVID-19.
Napriek svojmu veku do posledného dňa bol pracovne aktívny, prednášal študentom, liečil pacientov a plánoval nové výskumné projekty. V poslednom období spolu s kolektívom spoluautorov pracoval na vedeckej publikácii s názvom Základná teória fyziologických, fyzikálnych a technických podmienok sanácie dýchacích ciest, ktorá je prakticky pripravená do tlače.
Doc. MUDr. Pavol Török, CSc. sa narodil 21. 9. 1949 v Humennom, kde v roku 1968 maturoval na strednej škole. Rodičia boli profesionálni fotografi. Mal jedného súrodenca, sestru, ktorá pred niekoľkými rokmi zomrela. Jeho najväčšou záľubou boli rádioamatérsky krúžok a fyzika. Bol výborný matematik a bavilo ho matematické modelovanie. Staval rôzne modely lietadiel a lodí.
Pôvodne chcel ísť študovať elektrotechniku, ale rozhodol sa pre medicínu, v čom ho, pravdepodobne, ovplyvnil strýko. Veľmi rád plával a ako chlapec hrával náruživo hokej. S manželkou mali dvoch synov. Príkladne sa staral o svoje vnúčatá, ktoré po všetkých stránkach rozvíjal a ktoré za ním odmalička radi chodili z Bratislavy až do Vranova nad Topľou. Lekársku fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach absolvoval v roku 1974 a po promócii 1. 9. 1975 nastúpil ako lekár na Chirurgické oddelenie NsP Humenné. Postupne sa stal sekundárnym lekárom na ARO, potom zástupcom primára ARO. V rokoch 1986 až 2008 bol primárom OAIM vo Vranovskej nemocnici. Od 1. 9. 2008 prišiel pracovať do Košíc na Kliniku anestéziológie vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb a LF UPJŠ vo funkcii lekár anestéziológ intenzivista.
V 2010 sa stal jej prednostom. Túto funkciu vykonával nepretržite do 21. 5. 2014 do svojich 65 rokov. Od roku 2014 prešiel na funkciu zástupcu prednostu pre pedagogickú činnosť, ktorú zastával do konca života. Titul CSc. získal v roku 1992 na Inštitúte pre ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov v Bra-
tislave, kde predtým získal aj Klinickú atestáciu I. a, neskoršie, aj II. stupňa z anestéziológie
a resuscitácie (1978 a 1982).
Habilitoval na FZŠŠ SZU Bratislava v roku 2010. Okrem priznaných patentov mu boli udelené ocenenia: Zlatá, strieborná a bronzová medaila SLS a Kadlicova medaila. V roku 2023, spolu so spoluautormi medzinárodného patentu „Zariadenie na umelú ventiláciu pľúc s identifikáciou nehomogenity distribúcie plynov a spôsob riadenia zariadenia pri umelej ventilácii pľúc“, získal v súťaži Cenu za transfer technológií na Slovensku 2023 v kategórii inovácia.
Doc. Török celý svoj profesionálny život zasvätil liečbe kriticky chorých pacientov. Pre ich záchranu vyvíjal pokročilé metódy umelej ventilácie pľúc, ktoré sú vo svete mimoriadne hodnotené. Na základe jeho prác a patentov sa na Slovensku vyrábajú unikátne ventilátory pľúc typu Aura v Chirana Medical, a. s. Stará Turá a vysokofrekvenčné ventilátory Paravent vo firme Kalas Medical, s. r. o v Považskej Bystrici, ktoré sa v praxi osvedčili počas pandémie. Ako vysokoškolský učiteľ vychoval pre slovenské zdravotníctvo veľa lekárov.
Pod jeho vedením úspešne obhájilo svoje dizertačné práce viacero mladých intenzivistov, ktorí
budú pokračovať v jeho započatom diele.
Milý Pavol, odpočívaj v pokoji, mali sme to privilégium tešiť sa z tvojej blízkosti.
prof. MUDr. Viliam Donič, CSc.
Za riešiteľský kolektív laboratória
pre výskum pokročilých metód umelej
ventilácie pľúc LF UPJŠ v Košiciach.
Zdroj: LN november-december 2024
- Stanovisko ministra zdravotníctva Kamila Šaška k rokovaniam s LOZ
- Vyjadrenia Petra Visolajského dehonestujú prácu zdravotníkov, ktorí premiérovi Ficovi zachránili život
- Svetový deň boja proti AIDS
- UNLP ako jediná rieši problém s dekubitmi komplexne, zriadili sme „ranové tímy“
- Za prednostom doc. MUDr. Pavlom Törökom, CSc.
- Elegantné rovnice
- Ministerstvo zdravotníctva posilňuje prevenciu onkologických chorôb
- Lekári opät’ podávajú výpovede
- Diskusia a rešpekt
- Minister zdravotníctva na rokovaní HSR
- SLK: Návrh zákona o vyhlásení mimoriadnej situácie nie je riešením, zbytočne to vyhrocuje situáciu. Treba ďalej rokovať!
- Nová diagnostická metóda na gynekologickom oddelení v Leviciach znižuje riziko komplikácií pri liečbe karcinómu maternice
- Reflexie o mimoriadnom stave
- Reakcia MZ SR na vyjadrenia LOZ
- V prešovskej nemocnici liečia nádory pečene metódou TACE
- Dojali ho ľudia, ktorí ho vrátili do života
- POZVÁNKA XI. ročník MIKULÁŠSKEJ KVAPKY KRVI s UNLP Košice
- UNLP Košice získala TOP ocenenie: Zodpovedný verejný obstaráva
- Minister zdravotníctva Kamil Šaško rokoval na Rade ministrov zdravotníctva EÚ
- Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v nezmluvnej ambulancii
- Slovensko sa inšpiruje Centrom princeznej Máximy v Holandsku pri rozvoji detskej onkológie
- Pacientska poradňa ,,Nie rakovine Prešov“ oslavuje 2 roky
- Národná súťaž HIV/AIDS prevencie 2024
- UNLP Košice aktivovala traumatologický plán, stovky zdravotníkov zvládli simulovaný nápor zranených
- V kežmarskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ – Canisterapeut Goro
- NCZI prináša prehľadné prvé onkologické skríningy za roky 2021 – 2023
- AGEL SK sa ostro ohradil voči tvrdeniam lekárskych odborov: Za zlú kvalitu zdravotníctva nemôžu regionálne nemocnice
- Nórsky deň ITAPA 2024 – Od výskumu k zmene
- Otvorená reakcia primárov oddelení Nemocnice AGEL Krompachy na článok v Denníku SME
- Novembrová výzva pre zdravie mužov – dajte si urobiť test PSA
- Užívajme lieky zodpovedne – rezistencia na antibiotiká ohrozuje nás všetkých
- Nové horizonty liečby Hidradenitis suppurativa – acne inversa
- Ako peľ vplýva na ľudí vzhľadom na ročné obdobie a región
- Gustáv Husák v SNP
- Chceli by ste predať alebo kúpiť ambulanciu?
- Lekári v Povstaní
- Dievčatko so železnou rukou
- Syndróm rýchlych úsudkov
- Celé Slovensko oslavovalo Deň kávy
- Vírusy západonílskej horúčky a Usutu na Slovensku: Hygienici a vedci si vzali komáre pod drobnohľad