V Bruseli sa dnes uskutočnilo rokovanie Rady ministrov zdravotníctva za účasti komisárky pre zdravie Stelly Kyriakides. Slovenskú republiku na Rade zastupoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a štátny tajomník MZ SR Róbert Babeľa. Rokovania sa zúčastnili aj riaditeľka EMA Emer Cook a riaditeľka ECDC Andrea Ammon.
Hlavnou témou rokovania ministrov bol vojnový konflikt na Ukrajine so zameraním na možnosti financovania zdravotnej starostlivosti a liečby pacientov z Ukrajiny z finančných nástrojov EÚ, ako aj efektívny systém transferu pacientov z prihraničných štátov do ostatných ČŠ EÚ. Diskusia sa sústredila aj na spôsoby, ako uznať kvalifikáciu UA zdravotníckych pracovníkov.
Komisárka pre zdravie vo svojom vystúpení podčiarkla, že viac ako 4 mil. ľudí muselo opustiť Ukrajinu (ďalej len „UA“), ale nie sú to len čísla, ale osobné príbehy. Poďakovala krajinám, ktoré susedia s Ukrajinou, za solidaritu a rovnako aj úlohu občianskej spoločnosti a zástupcom súkromného sektora. EK spolupracuje s WHO na zriaďovaní triediacich hubov. Vyzdvihla potrebu zaočkovanosti proti prenosným chorobám- proti TB a osýpkam. HERA zabezpečila 300 tisíc vakcín proti tetanu a záškrtu, z toho 70 000 pôjde na Slovensko a do Česka. Rovnako podčiarkla význam zdravia žien a mentálneho zdravia utečencov z UA.
Riaditeľka EMA uviedla, že aktivovali skupiny pre dostupnosť liekov na Ukrajine a v členských štátoch v súvislosti s krízou na UA. Momentálne stúpa dopyt po liekoch, ktoré sú určené pre liečbu pacientov z UA. Európska lieková agentúra podporuje využívanie národných výnimiek pre dodávky liekov na UA. Zúčastnení boli tiež informovaní, že občania sa zásobujú jódovými tabletkami, pričom Európska lieková agentúra monitoruje tento dopyt.
PL, SK, HU, RO, CZ, BG, HR, EE, LV, LT, SI v tejto súvislosti predložili na Radu spoločné vyhlásenie s cieľom vytvoriť separátny fond na úrovni EÚ na financovanie zdravotnej starostlivosti a liečby občanov UA v členských štátov EÚ.
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský vo svojom vystúpení za hlavný problém označil financovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti a liečby občanov Ukrajiny v členských štátoch EÚ, čo si bude vyžadovať nemalé finančné zdroje. „Oceňujem vytvorenie EÚ mechanizmu v rámci EWRS systému (Systém rýchleho varovania a odpovede) pre transfer pacientov. Potrebujeme efektívny systém na medzinárodnej úrovni, ktorý bude reagovať na prípadné veľké počty pacientov do budúcnosti,“ povedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.
Väčšina členských štátov poďakovala hraničným krajinám s UA za ich úsilie a za fakt, že boli pripravení poskytnúť vnútroeurópsku solidaritu pri transfere pacientov. „Som rád, že členské štáty, ako aj komisárka pre zdravie, počas diskusie vysoko ocenili úsilie hraničných členských štátov. Kolegovia boli pripravení poskytnúť vnútroeurópsku solidaritu pri transfere pacientov, avšak apelovali na dlhodobo udržateľné riešenie,“ povedal minister Lengvarský.
Minister Lengvarský tiež privítal zámer Komisie zriadiť tzv. Triage hubs v hraničných členských štátoch. Lengvarský informoval takisto o vytvorení tranzitného hubu v Košiciach, kde je k dispozícii nemocničná, ale aj ambulantná starostlivosť pre utečencov z UA. SR za zapojila do systému CECIS, v rámci ktorého dokáže prijímať pacientov podľa možností SR, okrem toho prijímame aj onkologických pacientov.
Všetky členské štáty odsúdili útok na UA. Viaceré štáty ocenili Oznámenie Komisie k Ukrajine, ktoré sa zameriava na poskytovanie prístupu k zdravotnej starostlivosti utečencov z UA a vyzdvihuje zriadený mechanizmus pre intra-EÚ transfer pacientov v rámci Early Warning Response System (EWRS), kde je sprístupnených 10 000 postelí v nemocniciach preutečencov z UA.
V otázke financovania EK ohlásila balík vo výške 500 mil. eur na aktivity súvisiace s utečencami na prvotnú pomoc plus ďalších 420 miliónov, rovnako sú k dispozíciu fondy pre oblasť vnútra, ako aj flexibility pri využití finančných prostriedkov z kohéznych fondov.
Druhou dôležitou témou rokovania boli vakcíny proti COVID-19, kde sa ministri sústredili na budúce smerovanie vakcinačnej stratégie EÚ a posilnenia darovania vakcín. Témou diskusie bolo aj podávanie 4. dávky vakcíny proti COVID-19.
Komisárka považuje vakcinačnú stratégiu EÚ za historický úspech, musíme si však uvedomiť, že viac ako 100 mil. obyvateľov EÚ je stále nezaočkovaných. EK urobí všetko, aby umožnila členským štátom darovať nadbytočné vakcín.
Riaditeľka ECDC informovala, že miera zaočkovanosti EÚ dosiahla 73 % dospelej populácie, ale už nestúpa, a preto sa musíme sústrediť na zvyšovanie zaočkovanosti EÚ, ako aj na príchod nových variantov. Riaditeľka EMA zdôraznila, že pracujú na aktualizácii zloženia vakcín. Momentálne máme schválených 8 terapeutík na COVID-19.
Viaceré štáty vrátane Slovenska podčiarkli potrebu hľadania dlhodobého riešenia vakcinačnej stratégie EÚ.
Minister Lengvarský navrhol pracovať na stabilnej očkovacej kampani EÚ s ohľadom na meniace sa vnímanie verejnosti pandémie COVID-19 a vakcinácie ako také.
Zdroj, foto: MZ SR, TS
- Po covide na Madagaskare
- Vlani darovalo v levickej nemocnici krv takmer 2100 darcov
- Skalická nemocnica zavádza terapiu rázovou vlnou
- DEFORMITY TVÁRE SA DAJÚ ZMENIŤ Pomôcť môžu tzv. ORTOGNÁTNE OPERÁCIE
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov