Bratislava, 11.5.2023 – Na Slovensku každoročne významne pribúda počet pacientov s alergiami a astmou. Tieto dve ochorenia zároveň spolu úzko súvisia. Ak sa alergická rinitída adekvátne nelieči, rozvíja sa v mnohých prípadoch postupom času do astmy a taktiež ďalších možných komplikácií. Odborníci preto opätovne pripomínajú, že je potrebné, aby sa k alergii a astme pristupovalo ako k závažným ochoreniam, ktoré je potrebné včas a najmä účinne liečiť. Zároveň vyzývajú k zvýšeniu používania alergénovej imunoterapie na Slovensku.
Celosvetový, ale aj slovenský problém
Alergie sú aktuálne najčastejším chronickým ochorením v Európe a podľa odhadov bude v roku 2025 s alergiou zápasiť až polovica európskej populácie.[1] Na Slovensku trpia alergickou nádchou približne až 3 z 10 Slovákov, v prípade astmy ide o 1 z 10 Slovákov.[2] „Ak sa alergická nádcha včas a adekvátne nelieči, vo väčšine prípadov sa vyvíja do ďalších alergických ochorení a tiež do astmy,“ vysvetľuje prepojenie medzi týmito dvomi ochoreniami mim. prof. MUDr. Peter Pružinec, CsC., hlavný odborník MZ SR pre klinickú imunológiu a alergológiu. Zároveň dodáva, že takmer polovica pacientov s alergiami trpí oboma ochoreniami a až takmer 70 % prípadov bronchiálnej astmy je spôsobených alergiou.
Najohrozenejšie sú deti
Výskyt alergií vo svete sa stále zvyšuje najmä u detí.[1] Naviac, deti, ktoré trpia alergiou, majú až 9 násobne vyššiu šancu na rozvoj astmy v dospelom veku.[3] Astma je zároveň najčastejšie chronické ochorenie v detskom veku, čo potvrdzujú viaceré európske údaje o dôvodoch absencií v škole, návštevách na lekárskej pohotovosti, či počte hospitalizácií. „Základom prevencie by preto mala byť včasná diagnostika a správna liečba alergie a astmy už v detskom veku.“ dopĺňa MUDr. Iveta Neuschlová z Kliniky detskej pneumológie a ftizeológie LF SZU a NÚDCH.
Na Slovensku je k dispozícii účinná liečba, využíva sa však stále málo
Napriek tomu, že dnes slovenskí pacienti, vrátane detí, majú k dispozícii účinnú liečbu, na Slovensku sa stále používa v nízkej miere. Ide o alergénovú imunoterapiu, ktorú Európska lieková agentúra označuje za jediný spôsob liečby, ktorý dokáže modifikovať priebeh ochorenia a nepotláča len symptómy. Pri tejto liečbe je alergikovi v nízkych dávkach podávaný alergén, na ktorý je alergický. „Alergénová imunoterapia je schopná liečiť príčinu najrozšírenejších typov alergií na pele, roztoče či jed blanokrídleho hmyzu. Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu daný alergén tolerovať a na tento alergén nereagovať prehnanou, teda alergickou reakciou. Okrem vyliečenia hovoríme aj o znížení rizika rozvoja nových alergií a astmy.“ vysvetľuje prof. Pružinec.
Podľa dát zdravotnej poisťovne Dôvera, využívanie alergénovej imunoterapie na Slovensku v posledných rokoch mierne rastie, no stále sa používa málo. V roku 2019 bolo alergénovou imunoterapiou liečených len 11 % z celkového počtu ich poistencov, ktorí trpia alergickou rinitídou. V roku 2021 to bolo 13 % poistencov. „Tieto údaje však stále poukazujú na vysoký podiel neliečených pacientov, ktorým by účinná terapia mohla zlepšiť kvalitu života a zmeniť nepriaznivú prognózu v dospelosti, či v neskoršom veku.“ upozorňuje MUDr. Svetlana Hadvabová, alergologička z Ambulancie klinickej imunológie a alergológie v Komárne.
Významne pomôcť môžu zdravotné poisťovne
Zlepšiť situáciu s liečbou alergénovou imunoterapiou na Slovensku sa ako prvá zo zdravotných poisťovní rozhodla Dôvera. „Od roku 2023 sme ako prvá zdravotná poisťovňa na Slovensku umožnili alergológom zvoliť si hodnotiaci parameter, vďaka ktorému môžu získať lepšie finančné ohodnotenie, ak budú častejšie využívať alergénovú imunoterapiu u svojich pacientov s alergiami. Aj týmto spôsobom ich motivujeme k častejšiemu predpisovaniu účinnej cielenej liečby,“ uviedol Mgr. Ing. Roman Mužik, PhD., MSc. z odboru strategického plánovania zdravotnej poisťovne Dôvera.
Odborníci krok zdravotnej poisťovne Dôvera vítajú a veria, že situácia s alergiami, astmou a ich liečbou sa v najbližších rokoch zlepší. Okrem zmeny prístupu hodnotenia a motivovania lekárov zo strany zdravotných poisťovní by pomôcť mohol aj vznik Národného programu prevencie a liečby alergie a astmy pre deti a adolescentov, či podpora zapojenia pediatrov a lekárov prvého kontaktu k včasnému odosielaniu pacientov k alergológovi a sústredenie sa na ďalšie investície do modernej a kvalitnej liečby na Slovensku, ktoré majú očakávanú vysokú úroveň návratnosti.
[1] EAACI: The European Academy of Allergy and Clinical Immunology, Advocacy Manifesto Tackling the Allergy Crisis in Europe – Concerted Policy Action Needed (2015)
[2] Kniha EFA o respiračných alergiách – Zvýšiť informovanosť, zmierniť záťaž; Európska federácia združení pacientov s alergiami a ochoreniami dýchacích cest; editor Erkka Valovirta;
[3] Pamela E. Martin, BSc (Hons), J Allergy Clin Immunol April 2011; doi: 10.1016/j.physletb.2003.10.071
Foto: Benzoix z Freepik
Zdroj: SEESAME, TS
- Do boja proti rakovine MZ SR a partneri s kampaňou ONKOKONTROLA
- Slabinový pruh u detí sa už dnes operuje miniinvazívne
- UNLP ponúka nové glaukómové implantáty, ide o jediné certifikované pracovisko na východe
- VOÚ: Pacientky diagnostikujeme a operujeme miniinvazívne pomocou novej laparoskopickej veže
- PO KONŠTATOVANÍ DISKRIMINÁCIE PRI LIEČBE HEPATITÍDY TYPU C VEREJNÝ OCHRANCA PRÁV VYZÝVA LEKÁROV, PACIENTOV A PACIENTSKÉ ORGANIZÁCIE, ABY PODALI PODNET
- Kávička Na Malíčka 2023
- Boj proti ochoreniu neustáva
- 2023 Inovatívny projekt „Pre zdravie detí“ podporuje vzdelávanie rodičov a ich spoluprácu s pediatrami
- COVID-19 a jeseň 2023
- Prvá alogénna transplantácia Langerhansových ostrovčekov na Slovensku
- Kežmarská nemocnica otvorila ambulanciu cievnej chirurgie
- NOVÉ ODPORÚČANIA NA OBMEDZENIE POUŽÍVANIA LIEKOV S OBSAHOM TOPIRAMÁTU V TEHOTENSTVE
- Kultúra je bohatstvo
- Evin návrat do života
- Pacienti vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva, aby sa zaoberalo nedostatočným počtom kusov inkontinenčných pomôcok
- Čo sú to legionely a aká je prevencia ochorení spôsobených baktériami rodu Legionella
- NCZI: Liečba drogových závislostí v SR 2022 – pribudli najmä ľudia 40+ a najmladší
- Hlavnou zásadou pri hubárčení je zbierať len hríby, ktoré dobre poznáme
- Pozývame Vás sledovať online moderovanú diskusiu PRE ZDRAVIE DETÍ
- Slovo ako nástroj v terapii
- Jedinečné centrum pre liečbu močových kameňov operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov sprístupnilo webovú stránku Biblioterapia.sk
- V komárňanskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ
- UNLP Košice získala najmodernejší očný operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Veľký prieskum o drogách: Štvrtina populácie má skúsenosti s marihuanou
- Kniha, ktorá povzbudí a dodá odvahu
- Pozor! Cenník ambulancie a zoznam všetkých zdravotných výkonov nie je to isté
- Do Afriky chodievam oddychovať
- „Po kúpaní vo verejných vodách sa dôkladne osprchujte a mokré plavky vymeňte za suché,“ radí urologička handlovskej nemocnice
- Začal sa prípravný proces pre vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku
- Primárka urgentného príjmu radí: Ako správne poskytnúť prvú pomoc po poštípaní hmyzom? A čo v prípade, ak vás uhryzol had?
- NCZI: Plne dojčených detí u nás pribúda. Výlučne na materskom mlieku žije prvého pol roka viac než polovica
- Spoločná výzva svetových lekárskych časopisov: Znižovanie rizík jadrovej vojny – úloha zdravotníckych profesionálov
- V UNLP odobrali a transportovali bijúce srdce do Prahy
- Fakultná nemocnica Nitra bude mať nového riaditeľa
- Audítori upozorňujú na riziká v zdravotných poisťovniach VšZP a Dôvera, Union nezvládla načas podať účtovnú závierku ani zverejniť výročnú správu
- STIAHNUTIE LIEKOV AMIKACIN B. BRAUN 5 MG/ML, GENTAMICIN B. BRAUN 3 MG/ML INFÚZNY ROZTOK, IBUPROFEN B. BRAUN 400 MG, IBUPROFEN B. BRAUN 600 MG A METRONIDAZOL B. BRAUN 5 MG/ML Z TRHU
- Úloha dnešnej sestry je komplexná a zodpovedná
- Porozprávajme sa o obezite
- Tretia knižka slovenského lekára