Vakcínami Pfizer a Moderna sa budú očkovať ľudia nad 50 rokov

Ministerstvo zdravotníctva prichádza so zmenou v očkovaní. Od dnes sa môžu zaregistrovať a následne očkovať vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna. Hlavným dôvodom je objem dodaných vakcín a tiež navýšenie očkovacích kapacít.  Od dnes je možná registrácia sprievodu osoby nad 70 rokov cez upravený registračný formulár.

Do konca mája je na Slovensko plánovaná dodávka vakcín v celkovom objeme 1 534 150. Najviac by malo byť od konzorcia Pfizer/BioNTech. Od tohto výrobcu by malo byť dodaných 1 047 150 vakcín. Ministerstvo zdravotníctva, po dôkladnej analýze, umožňuje registráciu na mRNA vakcíny (Pfizer a Moderna) ľuďom nad 50 rokov. Doteraz sa vakcínami Pfizer a Moderna očkovala veková skupiny od 60 rokov a chronicky chorí pacienti. Mladší ako 50 rokov sa môžu registrovať na očkovanie vakcínou AstraZeneca. Aktuálne nie je možný výber vakcíny.

Registračný systém už umožní aj prihlásenie sprievodu osoby od 70 rokov. Nový formulár  umožňuje zadať pri registrácii seniora aj rodné číslo sprievodu. Platí, že sprievodca sa môže zaregistrovať v prípade, že sa senior očkuje prvou dávkou. Sprevádzajúca osoba musí byť vo veku od 18 rokov a dostane rovnakú vakcínu ako senior, ktorého na očkovanie sprevádza. Očkovaní budú v rovnakom centre a v  rovnakom čase (automaticky im systém pridelí po sebe nasledujúce termíny). Termín na očkovanie druhou dávkou dostanú automaticky v rovnakom režime (totožné miesto a po sebe nasledujúce termíny). O dátume, čase a mieste očkovania budú obaja (senior aj sprievod) informovaní štandardným spôsobom. Teda dostanú informačnú SMS a mail.

Zdroj: MZ SR, TS

Foto: Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *