,,Mesačne u nás zoperujeme v priemere približne 20 pacientov s hemoroidálnym ochorením. Vyhľadávajú nás pacienti z celého Slovenska. Liečba hemoroidov pomocou lasera je vhodná pre všetkých (ženy aj mužov), ktorí majú problémy s hemoroidmi,“ hovorí I. Bubláková o jednej z najmoderneších metód liečby. Laserová liečba je najmodernejšou pokrokovou liečbou ktorá prináša hneď viacero výhod.
,,Túto metódu využívame pri liečbe hemoroidov vo všetkých štádiách. Okrem operačnej liečby sa v súčasnosti hemoroidy liečia aj tzv. Barronovou ligatúrou (gumičkovanie) a prístrojom Hemoron. Tieto metódy sú však vhodné len na liečbu menej pokročilých hemoroidov. V porovnaní s nimi laserový zákrok veľmi účinne odstráni aj hemoroidy v pokročilejších štádiách, vrátane krvácajúcich, komplikovaných či obnovujúcich sa hemoroidov.“ Ošetrenie laserom je maximálne šetrné a rekonvalescencia je výrazne jednoduchšia a rýchlejšia ako napr. po chirurgickom zákroku. Obrovským benefitom je, že pacienti majú po zákroku minimálne bolesti, to je však individuálne. Do zamestnania sa môžu vrátiť veľmi rýchlo. Ošetrenie laserom je jednorázové. Ak si to porovnáme napr. s gumičkovou – metódou, ktorá sa musí u pacientov opakovať niekedy aj 7-8-krát v mesačných intervaloch, výhodou laserovej operácie je časová nenáročnosť liečby.
,,Laserom je možné preliečiť hemoroidálne uzly v štádiách 2. až 4., teda aj pokročilé stavy a obnovujúce sa či krvácajúce hemoroidy. Konkrétne pre 2. štádium je typické intenzívnejšie svrbenie a pálenie. Po vyprázdňovaní sa vysúva žilový pletenec do análneho kanála a následne sa sám vráti. Pri 3. štádiu sa hemoroidy dajú po vyprázdňovaní zatlačiť už len manuálne. Vo 4. štádiu sú hemoroidy trvale vyklenuté, bolestivé a častokrát krvácajú. Laserová operácia je vhodná pri všetkých vyššie uvedených zdravotných ťažkostiach,“ vysvetľuje odborníčka.
Samotná operácia si vyžaduje najprv prípravu čreva. Dva dni pred výkonom sa odporúča prijímať len tekutú stravu a deň pred výkonom je potrebné vypiť tzv. preparát X a vypiť dostatok tekutín (cca. 3 l).
Pre možnosť zvýšeného krvácania pacientom odporúčame, aby 3 týždne pred operáciou neužívali lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín a pod.
,,Inovačnou metódou liečby hemoroidov je ich odstránenie laserom metódou LHP. Špeciálne jednorazové vlákno sa zavedie s jednotlivých vpichov od okraja konečníka do vnútra hemoroidálneho uzla, laserovou energiou sa zvnútra uzol poškodí a scvrkne sa a postupne počas 3-4 týždňov sa vyhojí úplne. Výhodou použitia laseru je jeho tenký lúč, ktorý minimálne poškodzuje okolité tkanivá. Laser odstráni hemoroid za súčasného ošetrenia jeho miesta,“ objasňuje vedúca sestra.
Bezprostredne po operácii je pacient prevezený na pooperačnú izbu, kde mu môžu byť vnútrožilovo podané tekutiny a lieky proti bolesti. Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie už po niekoľkých hodinách. ,,Pred odchodom do domáceho liečenia je každý pacient poučený o svojom zdravotnom stave a so svojim ošetrujúcim lekárom si dohodne termín kontroly. Ďalšie 3 až 4 dni po zákroku by sa mal každý pacient v pokoji zotavovať v domácom prostredí,“ dodáva I. Bubláková. V rámci komplexnej pooperačnej starostlivosti odborníci odporúčajú viackrát denne sa sprchovať alebo používať bidet, dodržiavať odporučené stravovacie návyky, dbať na dostatočný pitný režim. V prípade bolesti užívať lekárom odporučené analgetiká a vhodné je dopriať si pravidelný pohyb.
Zdroj: AGEL.SK, TS
Foto: Darko Djurin z Pixabay
- Celosvetové ocenenie UNLP za starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou
- Národná linka na podporu duševného zdravia pokračuje do konca septembra 2023
- Liečba popálenín a jaziev detských pacientov: Čím je zdroj popálenia tepelne agresívnejší, tým je pravdepodobnejšie, že dieťa sa nevyhne operačnej liečbe
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) potvrdil nelegálny reexport liekov zo Slovenska v hodnote viac ako štyri miliónov eur
- POZOR: Od 01.06.2023 PN-ky už len elektronicky
- Plán obnovy pre zdravotníctvo podporuje aj paliatívnu zdravotnú starostlivosť – ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo výzvu
- V Košiciach sme odhalili zatiaľ najviac prípadov stuhnutia pečene na Slovensku
- Nemocnica AGEL Zlaté Moravce zriadila novú ambulanciu pre pľúcne choroby
- Na deň detí odštartuje Kvapka krvi pre detskú onkológiu – príďte darovať najcennejšiu tekutinu v rámci tejto kampane pre deti
- Ministerstvo zdravotníctva zabezpečilo pokračovanie urgentu v Malackách
- Pacienti sa svojho zákona pred voľbami zrejme nedočkajú
- Počet fajčiarov v minulom roku stúpol, fajčí každý piaty Slovák
- Očkovanie „pôvodnou“ vakcínou Comirnaty bude z dôvodu exspirácie zásob pozastavené
- NÁROČNÉ OBDOBIE PRE ALERGIKOV Po drevinách prišli na rad alergie z trávnatých porastov
- Svetový deň sklerózy multiplex pripomína dôležitosť správneho životného štýlu
- Dozorná rada VšZP doručila ministrovi návrhy opatrení na stabilizáciu poisťovne
- V zamestnaní operačná sestra, vo voľnom čase herec „Nepoznám lepší pocit, než vidieť spokojného pacienta a spokojného diváka“
- Klinický výskum na Slovensku priniesol dodatočných skoro 24 miliónov eur do slovenského zdravotníctva
- 26.5.2023 – preventívny skríning pečene zdarma v UNLP
- VOU: Ambiciózny projekt modernizácie a výnimočná spolupráca, ktorá pomôže zefektívniť liečbu onkologickým pacientkam s rakovinou prsníka
- Univerzita Komenského v Bratislave pripravuje pre stredné školy dva prednáškové dni
- Africký mor ošípaných ohrozuje aj ošípané a diviaky na Slovensku
- Rezort zdravotníctva hľadá účinné nástroje v boji proti nedostatku liekov
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (12. máj – 18. máj 2023)
- Minister zdravotníctva žiada od Dozornej rady VšZP návrh opatrení na zvrátenie rastu dlhu poisťovne
- Zabudnime na Rázsochy
- Opäť sa šíria dezinformácie o radiačnej situácii, hodnoty na Slovensku a v Poľsku sú v norme
- FLUÓRCHINOLÓNOVÉ ANTIBIOTIKÁ: PRIPOMENUTIE OPATRENÍ NA ZNÍŽENIU DLHOTRVAJÚCICH, INVALIDIZUJÚCICH ALEBO POTENCIÁLNE IREVERZIBILNÝCH VEDĽAJŠÍCH ÚČINKOV
- NCZI: Vysoký krvný tlak si lieči 240 590 Slovákov
- Rezort zdravotníctva finišuje s vyhláseniami výziev – vyhlásil aj tú na vytvorenie 650 lôžok následnej starostlivosti
- Odborníci sa stretnú na prvej konferencii venovanej radónu v SR
- Otestujte sa na vybrané ochorenia počas Európskeho týždňa testovania 2023 (HIV, HVB, HVC)
- Slovenský vynález sa dostal k pacientom v Keni
- V krompašskej nemocnici zrealizovali pôrod s asistenciou matky počas sekcie
- Uzbekistan
- Počet pacientov s alergiami a astmou pribúda
- UNLP: Otvorili sme moderné centrum vodoliečby a zrekonštruovali bazén
- Baníci z nešťastia v Novákoch prehovorili o najhorších chvíľach svojho života: „Bol to šok, nevládali sme dýchať, všade bol prach a tma“
- Máj je mesiacom povedomia o rakovine kože: Nepodceňujte zdravie pokožky, chráňte sa pred priamym slnkom
- Liečba obezity nie je mágia, je to najväčšia pomoc, ktorú môžeme poskytnúť človeku s obezitou