Všetko, čo je dôležité vedieť o dojčení

Prečo je dojčenie pre dieťa tak dôležité a čo ovplyvňuje nástup laktácie? Pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového týždňa dojčenia odpovedá na najčastejšie otázky vedúca sestra neonatológie Nemocnice AGEL Komárno Elvira Baková.

,,Dojčenie je pre novorodenca veľmi prínosné, pretože kolostrum a materské mlieko podporujú imunitný systém a sú preňho ľahko stráviteľné. Dojčené deti sú pokojnejšie a zdravšie. Materské mlieko obsahuje antibakteriálne a antivírusové faktory, ktoré sú zodpovedné za nižší výskyt gastrointestinálnych a respiračných ochorení, zápalov stredného ucha, močových ciest, ekzémov a obezity. Dojčenie je tiež najlepšia prevencia alergických ochorení, civilizačných ochorení a rakoviny v neskoršom veku, podporuje vývoj tvárového svalstva, sánky, znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat a podporuje emocionálnu a citovú väzbu,“ vymenúva výhody Elvira Baková.

Zloženie materského mlieka podľa odborníkov presne zodpovedá tomu, čo dieťatko potrebuje pre svoj zdravý vývoj. Ako dieťa rastie, aj zloženie materského mlieka sa postupne prispôsobuje jeho potrebám. ,,Kolostrum má výživnú a ochrannú funkciu, tvorí sa v prvých dňoch po narodení, má žltú farbu, je hustejšie a tvorí sa v malom množstve. Napomáha k odchodu ,,smolky“, teda prvej stolice dieťaťa. Prechodné mlieko je redšie, má vysoký obsah laktózy a vyšší obsah bielkovín. Materské mlieko delíme na predné mlieko, ktoré je redšie a obsahuje viac laktózy a menej tukov. Zadné mlieko obsahuje viac tukov a podmieňuje priberanie dieťaťa,“ vysvetľuje vedúca sestra.


Na novorodeneckom oddelení Nemocnice AGEL Komárno je päť certifikovaných laktačných poradkýň. V rámci predpôrodnej prípravy  je jedno sedenie venované príprave na dojčenie, počas hospitalizácie priebežne individuálne personál edukuje mamičky teoreticky a poskytujú aj praktickú pomoc. Bábätká sú spolu s mamičkou na izbe a môžu byť dojčené podľa svojich potrieb. Cieľom nemocnice je podporovať dojčenie – prirodzený a veľmi dôležitý spôsob výživy novorodenca, umožňujú bezprostredne po spontánnom pôrode včasný kontakt koža na kožu –  bonding  novorodenca s mamičkou, čo zlepšuje popôrodnú adaptáciu  novorodenca, pozitívne vplýva na dĺžku dojčenia a upevňovania vzájomnej citovej väzby, pri pôrode cisárskym rezom krátkodobý bonding na operačnej sále, pri celkovej anestézii umožňujeme bonding oteckom.

Počas pobytu v nemocnici sestričky novorodeneckého oddelenia poskytujú  individuálnu edukáciu o dojčení, teda správne priloženie, správne satie, polohy pri dojčení a starostlivosť o prsníky. Mamičky by tiež počas dojčenia mali dodržiavať zásady správnej výživy a pitný režim. Veľký význam má dostatočný príjem bielkovín, vápnika, železa a vitamínov. ,,Na dostatočnú tvorbu materského mlieka pozitívne vplýva efektívne dojčenie, naopak stres, únava, nedostatočné vyprázdňovanie prsníkov, dlhé prestávky medzi dojčením môžu viesť k nedostatočnej tvorbe mlieka,“ hovorí Elvira Baková.

Zdroj, foto: AGEL SK, TSPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *