Šéfovia rezortov zdravotníctva SR a ČR rokovali v Prahe o pandémii

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský a minister zdravotníctva ČR Adam Vojtěch dnes na bilaterálnom rokovaní v Prahe diskutovali o aktuálnych témach a vymieňali si pracovné skúsenosti. Ministri sa navzájom informovali o aktuálnych krokoch v súvislosti s pandémiou COVID-19 ale aj o spolupráci záchranných zdravotných služieb oboch krajín.

Verejnosť má v čerstvej pamäti prírodný živel, ktorý v lete vyčíňal na Morave. Slovensko vtedy okamžite zareagovalo a v spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby SR vyslalo záchranárske jednotky na zásah. Posádky záchrannej zdravotnej služby v tom čase previezli 5 pacientov do nemocníc v Brne a v Kyjove, jednu imobilnú pacientku previezli do náhradného ubytovania.

„Dal som zároveň svojmu tímu pokyn na okamžité kontaktovanie Univerzitnej nemocnice Bratislava, Fakultnej nemocnice Trnava a nemocníc v Myjave, Skalici a v Malackách so žiadosťou o pripravenosť pre možné prijatie pacientov z južnej Moravy, na žiadosť zdravotnícke zariadenia okamžite zareagovali a deklarovali maximálnu súčinnosť za čo im ešte raz ďakujem,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

„Spolupráca zo slovenskej strany bola takmer okamžitá, za čo slovenským kolegom ďakujem. Tragédiu, ktorú spôsobil prírodný živel sa tak podarilo okamžite riešiť a zachraňovať ľudí, ktorí boli na mieste,“ povedal minister zdravotníctva ČR Adam Vojtěch.

Ministri na dnešnom rokovaní hovorili aj o ďalšej medzištátnej spolupráci v oblasti záchranných zdravotných služieb.

Šéfovia rezortov zdravotníctva diskutovali aj o aktuálnej situácii v súvislosti s pandémiou COVID-19 v oboch krajinách a o pripravovaných krokoch.

Minister Lengvarský informoval, že slovenské ministerstvo na dennej báze komunikuje s ambulantnými lekármi a ich organizáciami, prebiehajú konzultácie týkajúce sa liečby ochorenia COVID-19, poznatkov o nich, rezort je v intenzívnom kontakte s nemocnicami, ktoré majú pripravené reprofilizačné plány na lôžkový fond v prípade nárastu pacientov s COVID-19 v zdravotníckych zariadeniach.

Lengvarský informoval aj o tom, že odborníci na ministerstve sledujú tiež aktuálne trendy v liečbe a v oblasti liekov. Diskusia bola aj o operatíve v nemocniciach.

„Aktuálne sa v nemocniciach operuje v štandardnom režime. V dnešnej dobe za najúčinnejšie riešenie, ktoré by mohlo pomôcť k tomu, aby sa plánované operácie nezastavovali, vidíme vo vakcinácií. Čím viac ľudí bude zaočkovaných, tým nižší počet pacientov bude potrebovať hospitalizáciu a budeme môcť vykonávať väčšie množstvo aj plánovaných operácií,“ vysvetlil  šéf rezortu zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Minister Lengvarský tiež poukázal a ocenil fakt, že viaceré samosprávy hľadajú aj proaktívne riešenia, ako ľudí očkovať, očkovalo sa v obchodných centrách či na podujatiach. Spolupráca s vyššími územnými celkami označil za korektnú. Lengvarský predstavil formy očkovania na Slovensku – v ambulanciách lekárov, vo vakcinačných centrách a prostredníctvom mobilných očkovacích tímov. Motivovať chce jeho rezort ďalšou fázou komunikačnej kampane. „U lekároch evidujeme v priemere viac ako 80-percentnú zaočkovanosť, lekári slúžiaci na JIS alebo ARE sú zaočkovaní na viac ako 90 percent,“ uviedol príklad minister zdravotníctva SR V. Lengvarský.

Obaja ministri diskutovali aj o preočkovanosti treťou dávkou vakcíny. „V Česku sa treťou dávkou vakcíny voči ochoreniu COVID-19 začne očkovať približne v polovici septembra. Na očkovanie budú môcť ísť tí, ktorým od vakcinácie uplynulo minimálne 8 mesiacov. V úvodnej fáze pôjde o najviac ohrozené skupiny obyvateľstva,“ uzavrel český minister A. Vojtěch.

Zdroj, foto: MZ SR, TSPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *