Ach, páni, páni, prebuďte svedomie … Kam speje slovenské zdravotníctvo?

Udomácnil sa nám tu covid. Čo s ním? Oveľa väčšiu, ba možno aj rozhodujúcu úlohu pri liečení by mali v prvom kontakte, prevencii a liečbe zohrať ambulantní a odborní lekári, ktorých význam sa, bohužiaľ, zatláča do úzadia. Keďže mnohí z nich nemôžu poriadne liečiť, potom sú, samozrejme, plné nemocnice. Že sa covid v kritickej fáze u obvodného lekára liečiť dá, bez toho, aby sa človek dostal do nemocnice, to som si vyskúšal na vlastnej koži.

Celé leto ste vyhlasovali, ako ste pripravení na ďalšiu vlnu pandémie. Teraz bedákate, že nie sú lôžka. Čo ste urobili pre to, aby covidové lôžka boli?

V Podunajských Biskupiciach stojí trojposchodový  pavilón s kyslíkovými rozvodmi a operačnými sálami. Prečo nikomu z ministerských mudrcov nenapadlo, aby tam alebo napríklad v Železničnej nemocnici umiestnili covidovú nemocnicu? Prečo sa v lete nevytvorili a technicky nevybavili aj inde covidové pavilóny v náhradných priestoroch?

Namiesto zriadenia nových priestorov ste znefunkčnili čisté oddelenia a ich lôžka sa zapĺňajú covidom. Keď covid niečo odhalil o infraštruktúre slovenského zdravotníctva, tak to je mizéria a chýbanie akútnych lôžok v celom štáte. Vy namiesto toho, aby ste sa poučili, ako barani idete presadiť ich ďalšie zníženie, niečím, čo nazývate revolučnou reformou zdravotníctva. Lebo ste si to  tak teoreticky a od stola naplánovali. Naozaj rozum ostáva stáť. Plánované operácie sa nekonajú. Pacienti s karcinómom hrubého i tenkého čreva už majú preto metastázy v pečeni. Pacienti s inými diagnózami umierajú bez liečenia. Chirurgovia, ktorí v nemocniciach nemôžu operovať, strácajú zručnosť. Privátne zariadenia robia prevažne malé operácie a zarábajú, lebo aspoň oni fungujú. Kto chce a má na to,  nech si priplatí 3500 euro za bedrový kĺb.

V preťažených nemocniciach nepoužívajú slovenský patent, v prípade covidu účinnú viachladinovú pľúcnu ventiláciu, ale tú obyčajnú, ktorá môže nepomôcť alebo aj pacienta poškodiť. Poviete, nie sú preškolení anesteziológovia. Prečo ste na to nevyužili leto? Oponujete, že to má dvestostranový manuál. Ach, páni, páni, keď ide o život, dvesto strán vám je veľa? Docent Pavol Török hovorí, že na zaškolenie stačí jeden týždeň. Prečo sa to niekde mohli naučiť a inde nie? Prečo popri často nezmyselných  konferenciách jednotlivých komôr, kde lekári musia za svoje peniaze zbierať často akože povinné kredity, nemohla byť aspoň jedna na preškolenie odborníkov na viachladinovú ventiláciu. Viem o riaditeľoch nemocníc, ktorí takéto zaškolenie pre svojich anesteziológov odmietli.

Ach, páni, páni. Peňazí bolo dosť. Použili ste ich na teatrálne podplácanie občanov horibilnými sumami, keď váhali s očkovaním. Keď sa ľudia očkovať chceli a všade naokolo im nabiehali čísla, vy ste nezabezpečili dosť vakcín. Šialený cirkus okolo vakcíny Sputnik, a vôbec celá očkovacia kampaň sa spustila tak násilne a zastrašujúco, že pôsobila nakoniec kontraproduktívne, čím vyvolala u mnohých odpor.

Ach páni, páni… čo sľúbite, nesplníte. Namiesto verejnej diskusie, či zmysluplnej polemiky o problematike včasnej liečby organizujete hon na čarodejnice. Vymysleli ste masívne testovanie, pri ktorom ľudia stojaci v husích radoch rozvliekli covid do svojho okolia.

Míňate miliardy na blbosti a nevadí vám, že sú na Slovensku najhoršie platení lekári, sestričky a zdravotníci. Všade okolo im zvýšili platy. Nechcete vidieť prebiehajúci exodus lekárov a sestier, kvôli ktorému sa zatvárajú celé oddelenia. Namiesto toho sa pohoršujete, že lekári a sestry odchádzajú do zahraničia alebo mimo zdravotníctva. Dali ste tým, čo robia v rizikovom prostredí s covidom a riskujú život jednorázovú odmenu 350 EUR. Ach, páni, ach páni: To snáď nemyslíte vážne, keď v Česku je to 80 000 českých korún, to je aj u slepých 3 191,07 EUR. Hovoríte o tom, že prídu lekári z Ukrajiny? Tým stačí ísť na juh od nás alebo na západ, kde dostanú oveľa viac. Zavierate oči nad tým, že keby pracujúci penzisti odišli do dôchodku, tak je naše zdravotníctvo k.o. Nechcete vidieť zúfalý stav nedofinancovaných lekárskych fakúlt, ktorých rozpočty musia zachraňovať platby zahraničných študentov. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo mnoho našich záujemcov o štúdium medicíny odchádza študovať do Česka, kde aj veľká časť ostane? Hľadali ste odpoveď na otázku, prečo sa u nás štúdium medicíny, ktoré kedysi patrilo medzi najvýberovejšie a najlukratívnejšie, dostáva na okraj záujmu?

Ženiete krajinu do vojny a v čase pandémie rušíte nemocnice. Toto všetko nezavinili očkovaní ani neočkovaní. Ryba smrdí od hlavy. Sluha Barnabáš na konci skvelej hry Petra Zvona hovorí: “Ach, páni, páni, ach páni, prebuďte svedomie, keď vy môžete byť ľuďmi, prečo by ja nie? Ach, páni, páni, ach, páni, srdcia si vezmite, do rán Ukrižovaného viac klincov nebite.”

Do situácie Barnabáša sa dostal nielen slovenský pacient ale aj slovenský lekár. Ach, páni, páni… blíži sa záverečná, Hippokratovo učenie je na úpadku.

PETER VALO, spisovateľ, publicista

Foto: Chenspec z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *