Odborníci na linke ministerstva naďalej radia aj vojnovým utečencom v ukrajinčine

Ako sme nedávno informovali, na Národnú linku na podporu duševného zdravia sa môžu obrátiť aj obyvatelia Ukrajiny, ktorí utiekli pred vojnou na naše územie. Skúsení psychológovia komunikujú aj v ukrajinskom jazyku a linka je pre vojnových utečencov naďalej k dispozícii.

Ministerstvo zdravotníctva umožnilo od 15. marca 2022 volania na Národnú linku na podporu duševného zdravia aj v ukrajinskom jazyku. Služby poskytované profesionálmi v oblasti duševného zdravia tak môžu využiť aj utečenci z Ukrajiny a komunikovať vo svojom rodnom jazyku.

Čo poskytuje linka rezortu zdravotníctva:

* psychologické poradenstvo, krízovú intervenciu a bezpečný priestor pre rozhovor o neistote, obavách či psychických problémoch v časoch následkov pandémie Covid-19 a aktuálneho vojenského konfliktu,

* podporu zdravotníkom (dobrovoľníkom), ktorí zažívajú nadmernú záťaž a sú vystavení zvýšenej pravdepodobnosti rozvoja stresom podmienených psychických porúch,

* poradenstvo pri zvládaní akútnej stresovej reakcie či príznakoch rozvíjajúcej sa posttraumatickej stresovej reakcie na  mimoriadne stresové udalosti (napr. vojnový konflikt na Ukrajine).

Služby poskytujú profesionálni pracovníci v oblasti duševného zdravia – psychológovia so špecializáciou v klinickej psychológii a psychiatri s certifikátom v psychoterapii a krízovej intervencii.

Linka je v prevádzke v pracovné dni v čase od 14:00 h do 22:00 h a cez víkendy v čase od 10:00 h do 18:00 h na čísle 0800 193 193.

Zdroj: MZ SR, TS

Foto: FreepikPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *