Alergikov medzi staršími ľuďmi pribúda

Alergia vás môže postretnúť naozaj v každom veku. Nie je výnimkou, že sa alergická reakcia objaví aj u starších ľudí, ktorí zrazu začali trpieť sennou nádchou, dýchavičnosťou, slzením a zápalom spojiviek v jarných mesiacoch. Silnejšia alergická reakcia sa zvykne prejaviť najmä u ľudí s nadváhou či obezitou.

Peľová sezóna je v plnom prúde, alergici sú v pozore už druhý mesiac. Na vine sú klimatické zmeny, keď k otepleniu, a teda aj k zvýšenému výskytu alergénov v ovzduší dochádza už skôr ako v minulosti. Momentálne kvitnúce stromy striedajú trávy. Nielen alergická sezóna však nastupuje skôr, ale mení sa aj veková štruktúra alergikov. Kým v minulosti alergiou trpeli najmä deti, resp. prejavila sa v detskom veku, dnes alergia u starších ľudí už nie je výnimkou. Prevalencia alergických ochorení v seniorskom veku je okolo 5 percent. Alergické ochorenia vo vyššom veku pritom nepostihujú iba dýchacie cesty, ale prejavujú sa aj na koži a okrem peľových alergií nie sú výnimočné ani liekové alergie a alergické reakcie na bodnutie hmyzu.

V pravidelnej lekárskej starostlivosti bolo podľa posledných sledovaných údajov Národného centra zdravotníckych informácií viac ako 542-tisíc osôb. Vzhľadom na vekové skupiny bolo v absolútnom počte najviac sledovaných osôb v skupine 19 a viacročných (viac ako 368-tisíc osôb), nasledovali vekové skupiny 6 – 18 rokov (viac ako 128-tisíc osôb), 1 – 5 rokov (viac ako 42-tisíc osôb) a deti do 1 roka ( viac ako 3 900 osôb).

Posledné štatistiky ukazujú, že v alergiologických ambulanciách je najviac sledovaných pacientov s diagnózami, ako sú alergická rinitída, imunodeficientné stavy či alergická astma. Najviac sledovaných alergikov vykázali podľa posledného štatistického zisťovania ambulancie v Bratislavskom a Prešovskom kraji, najmenej v Trenčianskom kraji. Po zohľadnení počtu ambulancií vykazujúcich činnosť, ktorý je v jednotlivých krajoch Slovenska rozložený nerovnomerne, vychádza priemerný počet sledovaných osôb na 1 ambulanciu najvyššie v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Najmenej sledovaných pacientov pripadajúcich na 1 ambulanciu je v Košickom kraji.

Zdroj: NCZI, TS

Foto: Mojpe z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *