MZ SR: Len po mesiaci otvorenia témy nedostatku lôžok pre detských psychiatrických pacientov – prvý výsledok

Pred necelým mesiacom (4. apríla) navštívila štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Lenka Dunajová Družkovská Psychiatrickú kliniku Univerzitnej nemocnice Martin, ako aj Kliniku detskej psychiatrie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave, kde spoločne so zástupcami zariadení hovorili o možnosti posilnenia kapacít pre detských psychiatrických pacientov. Situácia je vážna na celom Slovensku a MZ SR bude preto pokračovať v aktivitách, ktoré posilnia lôžkové kapacity vo všetkých regiónoch.

Dnes môže rezort zdravotníctva informovať, že mu na základe žiadosti zo dňa 14. apríla 2022 boli zo strany Ministerstva financií SR pridelené kapitálové výdavky vo výške 650 000 eur na vybudovanie denného stacionára pre deti s psychickými poruchami a na rekonštrukciu priestorov pre rozšírenie Kliniky detskej psychiatrie v NÚDCH.

Štátna tajomníčka MZ SR Lenka Dunajová Družkovská: „Je to výborná správa. Oceňujem, že ministerstvo financií zareagovalo na žiadosť veľmi promptne.“

Denný stacionár bude určený pre deti s poruchami príjmu potravy a poskytne im komplexnú psychiatrickú liečbu s osobitným dôrazom na psychoterapiu a psychiatrickú rehabilitáciu, odbremení ústavnú liečbu a tlak na lôžka, dieťa sa bude liečiť vo svojom prirodzenom prostredí, čo uľahčí liečebný proces.

Rekonštrukciou priestorov pre psychiatrickú kliniku ústav dosiahne zvýšenie lôžkovej kapacity kliniky o 20 lôžok, čím sa znížia čakacie lehoty, ktoré sa v súčasnosti pohybujú v rozmedzí cca 12 – 18 mesiacov.

Duševné zdravie a širokospektrálnu pomoc v danej oblasti majú zlepšiť aj zdroje z Plánu obnovy a odolnosti SR –  táto téma sa v pandemickej dobe a v dobe vojny na Ukrajine potrebuje dostať do popredia aj z pohľadu hľadania riešení.  Výrazne totiž vzrastá počet pacientov so závažnejšími psychickými poruchami, ktoré si často vyžadujú hospitalizáciu od 4 do 6 týždňov – niekedy aj dlhšie – nehovoriac o doliečovaní.  Slovensko, a najmä Bratislava, sa borí s nedostatkom ambulantných, lôžkových, doliečovacích a stacionárnych kapacít.

Lenka Dunajová Družkovská: „Ministerstvo zdravotníctva má svoje priority  a jednou z nich je duševné zdravie. Situácia s liečbou psychiatrických diagnóz u detí je na Slovensku v žalostnom stave, čo ma aj osobne veľmi zasiahlo, ale  postupne to chceme zlepšiť.“

Zdroj, foto: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *