Letné dovolenky sa rozbehli, ľudia mieria do rôznych častí sveta a po dvoch rokoch pandemických obmedzení nastalo uvoľnenie. Naďalej je však na mieste byť opatrný, nakoľko Covid-19 je stále prítomný, o čom svedčia aj štatistické čísla z európskych krajín. Nárast pozitívnych prípadov v rámci PCR testov už evidujeme aj na Slovensku – v pondelok 21. júna pribudlo u nás 319 ľudí nakazených koronavírusom. Svetová zdravotnícka organizácia takisto pripomína, že ešte nemožno hovoriť o konci pandémie Covid-19, pričom stále existuje riziko vzniku nových variantov koronavírusu. Odborníci preto odporúčajú v rizikových situáciách využívať respirátory a v prípade už aj miernych príznakov respiračného ochorenia preventívnu izoláciu.
Rúška a respirátory pomáhajú
Jedným z najvýznamnejších opatrení, ktoré sa osvedčilo pri zmierňovaní šírenia ochorenia, je nosenie ochranných prostriedkov dýchacích ciest, či už rúšok alebo respirátorov. Tie chránia nielen osobu, ktorá ho má nasadený, ale aj všetkých v jeho okolí. Nosenie rúšok a respirátorov sa odporúča predovšetkým na miestach s väčšou koncentráciou ľudí, ako sú, napríklad, hromadné podujatia, prostriedky verejnej hromadnej dopravy alebo interiéry. V čase dovoleniek je v záujme každého nasadiť si respirátor aj na letiskách či v lietadlách.
Zároveň sa rúška a respirátory dôrazne odporúčajú ľuďom s trvalo oslabenou imunitou, chorobami srdca, pľúc, cukrovkou a inými závažnými ochoreniami. Mali by ich vo vlastnom záujme nosiť tiež seniori, tehotné ženy a dojčiace matky, ako aj osoby, ktoré pociťujú príznaky ochorenia, či ľudia, ktorí sú v kontakte s osobami s príznakmi ochorenia COVID-19.
Pripomíname, že podľa vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva sú respirátory naďalej povinné v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach, čakárňach a ambulanciách lekárov, ako aj v lekárňach. Klienti sociálnych zariadení nemusia nosiť rúška rovnako ako hospitalizovaní pacienti v nemocniciach.
Zároveň je potrebné naďalej dodržiavať hygienické opatrenia – dezinfikovať a umývať si ruky, prípadne v obchodoch využívať rukavice.
Pri respiračných ochoreniach zostať doma
V prípade, ak sa u človeka vyskytne respiračné ochorenie, nádcha, teploty, kašeľ, bolesť hrdla alebo hlavy, dýchavičnosť, únava či strata chuti a čuchu, je dobré izolovať sa od ostatných, nechodiť do kolektívov a chrániť seba aj ostatných používaním respirátora. Odporúčame otestovať sa antigénovým testom. Pri pretrvávajúcich problémoch je potrebné kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý v prípade podozrenia odporučí testovanie PCR testom.
Vakcíny aj lieky sú k dispozícii
Odborníci rezortu zdravotníctva neustále sledujú situáciu ako u nás, tak aj v zahraničí. Z hľadiska prijímania opatrení v súvislosti s koronavírusom je veľmi dôležitá situácia v zdravotníckych zariadeniach, najmä ich vyťaženosť. Aj na základe toho sa budú, prípadne, prijímať ďalšie opatrenia.
Naďalej sú k dispozícii bezpečné vakcíny proti ochoreniu COVID-19, nakoľko očkovanie je najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred vážnymi komplikáciami spôsobenými koronavírusom. Ministerstvo pripravuje aj nákup nových adaptívnych vakcín na variant omikron. Zoznam miest, kde sa môžete očkovať aj bez registrácie, nájdete tu: https://www.health.gov.sk/?Ockovanie-bez-registracie
Slovenská republika je zároveň zapojená do spoločného obstarávania Európskou komisiou na nákup účinných antivirotík.
Ako ďalej?
Ďalší charakter a vývoj ochorenia Covid-19 budú ovplyvňovať viaceré faktory. Dobrou správou je, že väčšina obyvateľov už získala nejakú formu imunity nadobudnutú buď očkovaním, alebo prekonaním ochorenia Covid-19. Sme tak v úplne inej situácii ako na začiatku roka 2020. Treba však povedať, že protilátky klesajú, či už po prekonaní ochorenia alebo očkovaní, čo je charakteristické pre všetky koronavírusy. Napriek tomu nie je nutné šíriť paniku, Covid-19 už nie je ochorením s takým ťažkým priebehom ako na začiatku pandémie. Aj keď hladina protilátok v krvi klesá a nové varianty frekventovane mutujú, T-bunky stále poskytujú výbornú ochranu aj niekoľko rokov po očkovaní alebo prekonaní ochorenia. Preto nové varianty nie sú také smrtné a nespôsobujú také ťažké priebehy, ako to bolo napríklad pri alfa alebo delta variante. Opatrnosť je však stále na mieste.
Zdroj: MZ SR, TS
- Ďalšie moderné lieky, ktoré uľahčia život pacientom
- Rezort zdravotníctva rozbehol prípravu výstavby koncových nemocníc v Bratislave
- Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca dosahuje ďalšie úspechy pri operáciách srdca pomocou robota da Vinci
- Ministerka zdravotníctva dnes odvolala šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne
- Hľadáte zubára? Zubné ambulancie vo zvolenskej nemocnici prijímajú nových pacientov
- Úrazoví chirurgovia prešovskej nemocnice zrealizovali dve unikátne operácie počas jedného dňa
- Lekár by nemal klamať svojim kolegom ani pacientom
- MZ SR: Ozdravný plán VšZP je viac ako nevyhnutný
- Ďalšia unikátna operácia v CINRE
- MZ SR: Posilňujeme kompetencie sestier a pôrodných asistentiek
- Zuzana Dolinková: Pravda o kardiologickom oddelení vo FN Trenčín
- V skalickej nemocnici pomáha s liečbou chlpatá terapeutka
- Domáca starostlivosť po uštipnutí hmyzom
- MZ SR sa striktne ohradzuje voči informáciám, ktoré zverejnil denník SME
- MZ SR – Stanovisko k repatriácii slovenských pacientov zo zahraničia na Slovensko
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde – na čo nezabudnúť pri balení dovolenkovej lekárničky?
- O metódach diagnostiky tuberkulózy
- Najkrajšia olympiáda s rodinnou atmosférou
- Handlovské Senior centrum počas leta pomôže s krátkodobou starostlivosťou o seniorov
- Vláda schválila nadstavbu Detskej fakultnej nemocnice Košice
- Na detskej psychiatrii v Prešove skončili po požití HHC aj deti
- V Nemocnici AGEL Košice-Šaca vykonali už viac než 4100 operácií štítnej žľazy
- Ministerstvo zdravotníctva sa aktívne venuje hospodáreniu zdravotných poisťovní
- Spirometria dokáže odhaliť ochorenie pľúc už v počiatočnom štádiu
- V prešovskej nemocnici majú novú metódu vyšetrenia tráviaceho traktu
- OSLAVY 100. výročia otvorenia Štátnej nemocnice v Košiciach vyvrcholili slávnosťou za účasti prezidenta SR Petra Pellegriniho
- V nemocnici v Nových Zámkoch je vyhlásená mimoriadna situácia
- Lieky nie sú módny trend: ŠÚKL upozorňuje na riziká užívania liekov za účelom chudnutia „do plaviek“
- Cesta lietadlom či dlhé sedenie v aute zvyšujú riziko vzniku trombózy
- Až rozvinutie ochorenia do pokročilej fázy upozorní na vážny problém
- V y h l á s e n i e odborných spoločností Slovenskej lekárskej spoločnosti k dištancovaniu sa Slovenska od prijatých aktualizovaných Medzinárodných zdravotníckych predpisov WHO
- Slovenskí a rakúski experti na jadrovú bezpečnosť a radiačnú ochranu sa stretli vo Voderadoch
- Slovensko spojilo detských dermatológov z celého sveta
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oslavuje 60 rokov
- Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu
- Riaditeľ prešovskej nemocnice Juraj Smatana potvrdený vo funkcii
- VYJADRENIE MINISTERKY ZDRAVOTNÍCTVA Z. DOLINKOVEJ K MEDZINÁRODNÝM ZDRVOTNÍCKYM PREDPISOM (WHO)
- Slovenská lekárnická komora negatívne vníma dištancovanie sa Slovenskej republiky od rezolúcií schválených WHO
- „Dopredu som sa netešila, dievčatá však spolupracovali“, hovorí Lucia, ktorej sa splnil sen o prirodzenom pôrode dvojičiek
- Pani prezidentka, ďakujeme Vám!