Leto je síce v plnom prúde, no treba byť opatrný – ochorenie COVID-19 je stále medzi nami

Letné dovolenky sa rozbehli, ľudia mieria do rôznych častí sveta a po dvoch rokoch pandemických obmedzení nastalo uvoľnenie. Naďalej je však na mieste byť opatrný, nakoľko Covid-19 je stále prítomný, o čom svedčia aj štatistické čísla z európskych krajín. Nárast pozitívnych prípadov v rámci PCR testov už evidujeme aj na Slovensku – v pondelok 21. júna pribudlo u nás 319 ľudí nakazených koronavírusom. Svetová zdravotnícka organizácia takisto pripomína, že ešte nemožno hovoriť o konci pandémie Covid-19, pričom stále existuje riziko vzniku nových variantov koronavírusu. Odborníci preto odporúčajú v rizikových situáciách využívať respirátory a v prípade už aj miernych príznakov respiračného ochorenia preventívnu izoláciu.

Rúška a respirátory pomáhajú

Jedným z najvýznamnejších opatrení, ktoré sa osvedčilo pri zmierňovaní šírenia ochorenia, je nosenie ochranných prostriedkov dýchacích ciest, či už rúšok alebo respirátorov. Tie chránia nielen osobu, ktorá ho má nasadený, ale aj všetkých v jeho okolí. Nosenie rúšok a respirátorov sa odporúča predovšetkým na miestach s väčšou koncentráciou ľudí, ako sú, napríklad, hromadné podujatia, prostriedky verejnej hromadnej dopravy alebo interiéry. V čase dovoleniek je v záujme každého nasadiť si respirátor aj na letiskách či v lietadlách.

Zároveň sa rúška a respirátory dôrazne odporúčajú ľuďom s trvalo oslabenou imunitou, chorobami srdca, pľúc, cukrovkou a inými závažnými ochoreniami. Mali by ich vo vlastnom záujme nosiť tiež seniori, tehotné ženy a dojčiace matky, ako aj osoby, ktoré pociťujú príznaky ochorenia, či ľudia, ktorí sú v kontakte s osobami s príznakmi ochorenia COVID-19.

Pripomíname, že podľa vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva sú respirátory naďalej povinné v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach, čakárňach a ambulanciách lekárov, ako aj v lekárňach. Klienti sociálnych zariadení nemusia nosiť rúška rovnako ako hospitalizovaní pacienti v nemocniciach.

Zároveň je potrebné naďalej dodržiavať hygienické opatrenia – dezinfikovať a umývať si ruky, prípadne v obchodoch využívať rukavice. 

Pri respiračných ochoreniach zostať doma

V prípade, ak sa u človeka vyskytne respiračné ochorenie, nádcha, teploty, kašeľ, bolesť hrdla alebo hlavy, dýchavičnosť, únava či strata chuti a čuchu, je dobré izolovať sa od ostatných, nechodiť do kolektívov a chrániť seba aj ostatných používaním respirátora. Odporúčame otestovať sa antigénovým testom. Pri pretrvávajúcich problémoch je potrebné kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý v prípade podozrenia odporučí testovanie PCR testom. 

Vakcíny aj lieky sú k dispozícii

Odborníci rezortu zdravotníctva neustále sledujú situáciu ako u nás, tak aj v zahraničí. Z hľadiska prijímania opatrení v súvislosti s koronavírusom je veľmi dôležitá situácia v zdravotníckych zariadeniach, najmä ich vyťaženosť. Aj na základe toho sa budú, prípadne, prijímať ďalšie opatrenia.

Naďalej sú k dispozícii bezpečné vakcíny proti ochoreniu COVID-19, nakoľko očkovanie je najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred vážnymi komplikáciami spôsobenými koronavírusom. Ministerstvo pripravuje aj nákup nových adaptívnych vakcín na variant omikron. Zoznam miest, kde sa môžete očkovať aj bez registrácie, nájdete tu: https://www.health.gov.sk/?Ockovanie-bez-registracie

Slovenská republika je zároveň zapojená do spoločného obstarávania Európskou komisiou na nákup účinných antivirotík.

Ako ďalej?

Ďalší charakter a vývoj ochorenia Covid-19 budú ovplyvňovať viaceré faktory. Dobrou správou je, že väčšina obyvateľov už získala nejakú formu imunity nadobudnutú buď očkovaním, alebo prekonaním ochorenia Covid-19. Sme tak v úplne inej situácii ako na začiatku roka 2020. Treba však povedať, že protilátky klesajú, či už po prekonaní ochorenia alebo očkovaní, čo je charakteristické pre všetky koronavírusy. Napriek tomu nie je nutné šíriť paniku, Covid-19 už nie je ochorením s takým ťažkým priebehom ako na začiatku pandémie. Aj keď hladina protilátok v krvi klesá a nové varianty frekventovane mutujú, T-bunky stále poskytujú výbornú ochranu aj niekoľko rokov po očkovaní alebo prekonaní ochorenia. Preto nové varianty nie sú také smrtné a nespôsobujú také ťažké priebehy, ako to bolo napríklad pri alfa alebo delta variante. Opatrnosť je však stále na mieste.

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *