Svetový deň hepatitídy, ktorý si každoročne pripomíname 28. júla, vznikol na podnet Svetovej aliancie pre hepatitídu (WHA) v roku 2008. Jeho cieľom je zvýšenie povedomia o „žltačke“, zápalového ochorenia pečene. Aké typy hepatitídy rozlišujeme? Ako sa pred ňou chrániť? Téme sa venuje lekárka z Hepatologickej ambulancie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Táňa Hudáková.
Čo je hepatitída a prečo je nebezpečná?
Hepatitída znamená zápal pečene. V dôsledku zápalu dochádza k poškodeniu, prípadne až k odumretiu buniek pečene. Pri úbytku 80 až 90 % normálnej funkčnej kapacity pečene dochádza k zlyhaniu pečene, k rozvratu rovnováhy vnútorného prostredia organizmu a následnej smrti. Rýchlosť zániku funkcií pečene môže byť rôzna. Hovoríme o akútnom zlyhaní pečene (to sa ďalej delí na fulminantné, akútne a subakútne) alebo o akútnom zlyhaní pri chronickom ochorení pečene, kedy vzniká cirhóza pečene s vyšším rizikom vzniku hepatocelulárneho karcinómu.
Aké hepatitídy rozlišujeme?
Vírusové hepatitídy spôsobujú: vírus hepatitídy A, B, C, D, E, Herpes simplex vírus, Varicella zoster vírus (pôvodca pásového oparu), Cytomegalovírus (význam u osôb so zníženou imunitou), Vírus Epsteina-Barrovej (pôvodca infekčnej mononukleózy), enterovírusy, adenovírusy a ďalšie. Nealkoholová tuková hepatitída súvisí s celosvetovou epidémiou obezity a s jej metabolickými prejavmi. Alkoholová hepatitída s rôznym stupňom závažnosti poškodenia pečene u osôb, ktoré konzumujú nadmerné množstvo alkoholu. Hepatitída môže vzniknúť aj na podklade autoimunity – zápal vyvolaný protilátkami proti vlastnému tkanivu.
Pri akých príznakoch je potrebné zbystriť pozornosť?
Príznaky akútnej hepatitídy môžu byť viaceré alebo len niektoré z nich, prípadne môžu chýbať: žltačka (ikterus) – ožltnutie očných bielkov a kože, svetlá alebo až bielosivo sfarbená stolica, tmavý moč, tlaková bolesť pod pravým rebrovým oblúkom, únava, porucha čuchu a chuti, zvýšená chuť na sladké jedlá, naopak, odpor k mastným jedlám, prípadne úplný odpor k jedlu, v štádiu hojenia, naopak, nadmerná chuť až tzv. vlčí hlad, môže byť nevoľnosť, vracanie, hmotnostný úbytok, brušný diskomfort – pocit nafukovania v bruchu, svrbenie kože. Pri chronickej hepatitíde na začiatku ochorenia príznaky môžu chýbať, v pokročilom štádiu, pri cirhóze pečene, okrem vyššie spomenutých, môžu byť poruchy sexuálnych funkcií, odreniny na koži – po škrabaní svrbiacej kože, pavúčikové névy – charakteristické zmeny na koži v hornej časti hrudníka, vzácne aj rozšírenie väčších žíl v oblasti brucha, červené, niekedy škvrnité sfarbenie na dlaniach a prípadne aj na chodidlách, deformita štvrtého a piateho prsta na ruke, zmeny ochlpenia, pri zlyhávaní pečene prejavy poruchy zrážania krvi, zmenený celkový vzhľad, napríklad zväčšené brucho a tenké nohy, niekedy opuchy dolných končatín, charakteristický tras prstov rúk, dezorientácia, spavosť až porucha vedomia a ďalšie.
Ako sa ochorenie prenáša? Koho postihuje?
Prenosné sú vírusové hepatitídy. Hepatitída A nikdy neprechádza do chronického ochorenia, takmer vždy má benígny priebeh. Prenáša sa fekálno-orálnou cestou priamo (choroba špinavých rúk) alebo nepriamo infikovanými potravinami, vodou (veľké epidémie). Hepatitída B je prenosná krvou, napríklad pri transfúzii krvných derivátov (pri nevyšetrení darcu), sexuálnym stykom, spoločnými ihlami a striekačkami u injekčných užívateľov narkotík, z matky na novorodenca v priebehu pôrodu alebo pri dojčení. Akútna hepatitída B je väčšinou ľahko prebiehajúce ochorenie, vo väčšine prípadov so spontánnym uzdravením, asi v 1 % prípadov má fulminantný priebeh s vysokou úmrtnosťou. Niekedy prechádza do chronickej choroby. Chronická hepatitída B je infekcia trvajúca viac ako pol roka. Hepatitída C je tiež prenosná krvou, krvnými derivátmi, u vnútrožilových užívateľov narkotík, v minulosti, pred zavedením jednorazových ihiel, striekačiek a iných zdravotníckych inštrumentov, u dialyzovaných pacientov, pri profesionálnej expozícii, pri kontakte v rodine s HCV pozitívnou osobou, z matky na novorodenca pri pôrode. Diagnóza akútnej hepatitídy C je vzácna. Častejšia je diagnóza chronickej hepatitídy C. Ide často o náhodný nález, prebieha mnoho rokov bez príznakov, v prípade príznakov ide už o pokročilé štádium ochorenia. Hepatitída D neexistuje samostatne, nutná je súčasne hepatitída B. Hepatitída E bola v minulosti spájaná s cestami do rozvojových krajín Ázie, Latinskej Ameriky, Afriky. V súčasnosti, vďaka lepšej diagnostike, prevládajú v európskych štátoch infekcie vyvolané genotypom 3, ide o sporadické zoonózy. K prenosu dochádza nedostatočne tepelne spracovaným bravčovým mäsom alebo divinou. Vírus sa môže preniesť aj z matky na dieťa už v maternici. V tomto prípade je vysoké riziko potratu, pôrodu mŕtveho plodu, narodenie dieťaťa s vrodenou hepatitídou E. Prenos je možný aj transfúziou krvi. U osôb so zníženou imunitou je možná aj chronická hepatitída E.
Aká je prevencia?
Hygienické opatrenia, očkovanie: hepatitída A – u zdravotníkov, záchranárov, cestovateľov do krajín s nižším hygienickým štandardom, v prípade epidémie aj u osôb v kontakte s infekciou hepatitídy A. Hepatitída B – existuje aj kombinovaná vakcína proti hepatitíde A a B, v súčasnosti sa plošne očkujú už deti, pokračuje očkovanie rizikových skupín obyvateľstva začaté v 80. rokoch (pacienti pred začatím hemodialýzy, zdravotníci…). Racionálna životospráva, prípadne sprísnenie životosprávy – pre nealkoholovú tukovú hepatitídu. Vyhýbanie sa nadmernej konzumácii alkoholu – pre alkoholovú hepatitídu.
Ako prebieha liečba ochorenia?
Liečba hepatitídy A je symptomatická, dôležité je telesné šetrenie, šetriaca strava, podporná liečba, zvyčajne hospitalizácia na infekčnom oddelení. Akútna hepatitída B väčšinou nevyžaduje protivírusovú liečbu, je symptomatická. Chronická hepatitída sa lieči antivírusovými liekmi, infekcia sa nedá úplne eliminovať. Hepatitída C je vyliečiteľná virostatikami, v prípade pokročilého štádia choroby je to transplantácia pečene a virostatická liečba. Hepatitída E sa lieči symptomaticky ako hepatitída A, protivírusová liečba sa podáva v prípade zníženej imunity.
Ako často máte v ambulancii pacientov práve s týmto ochorením?
V ambulancii máme prakticky len objednaných pacientov. Ambulancia funguje len v priemere 2 dni v týždni. Každý pacient s chorobou pečene má zvyčajne, okrem iného, aj vyšetrenie na vylúčenie vírusových hepatitíd. V ambulancii sa najčastejšie stretávam s nealkoholovou tukovou hepatitídou, s ľahšie prebiehajúcou alkoholovou hepatitídou. Ťažšie prebiehajúca alkoholová hepatitída sa zvyčajne lieči na lôžkovom oddelení Internej kliniky. Vírusové hepatitídy sa najčastejšie liečia na klinikách alebo oddeleniach infektológie, aj ambulantne.
Zdroj: AGEL SK, TS
- Ďalšie moderné lieky, ktoré uľahčia život pacientom
- Rezort zdravotníctva rozbehol prípravu výstavby koncových nemocníc v Bratislave
- Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca dosahuje ďalšie úspechy pri operáciách srdca pomocou robota da Vinci
- Ministerka zdravotníctva dnes odvolala šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne
- Hľadáte zubára? Zubné ambulancie vo zvolenskej nemocnici prijímajú nových pacientov
- Úrazoví chirurgovia prešovskej nemocnice zrealizovali dve unikátne operácie počas jedného dňa
- Lekár by nemal klamať svojim kolegom ani pacientom
- MZ SR: Ozdravný plán VšZP je viac ako nevyhnutný
- Ďalšia unikátna operácia v CINRE
- MZ SR: Posilňujeme kompetencie sestier a pôrodných asistentiek
- Zuzana Dolinková: Pravda o kardiologickom oddelení vo FN Trenčín
- V skalickej nemocnici pomáha s liečbou chlpatá terapeutka
- Domáca starostlivosť po uštipnutí hmyzom
- MZ SR sa striktne ohradzuje voči informáciám, ktoré zverejnil denník SME
- MZ SR – Stanovisko k repatriácii slovenských pacientov zo zahraničia na Slovensko
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde – na čo nezabudnúť pri balení dovolenkovej lekárničky?
- O metódach diagnostiky tuberkulózy
- Najkrajšia olympiáda s rodinnou atmosférou
- Handlovské Senior centrum počas leta pomôže s krátkodobou starostlivosťou o seniorov
- Vláda schválila nadstavbu Detskej fakultnej nemocnice Košice
- Na detskej psychiatrii v Prešove skončili po požití HHC aj deti
- V Nemocnici AGEL Košice-Šaca vykonali už viac než 4100 operácií štítnej žľazy
- Ministerstvo zdravotníctva sa aktívne venuje hospodáreniu zdravotných poisťovní
- Spirometria dokáže odhaliť ochorenie pľúc už v počiatočnom štádiu
- V prešovskej nemocnici majú novú metódu vyšetrenia tráviaceho traktu
- OSLAVY 100. výročia otvorenia Štátnej nemocnice v Košiciach vyvrcholili slávnosťou za účasti prezidenta SR Petra Pellegriniho
- V nemocnici v Nových Zámkoch je vyhlásená mimoriadna situácia
- Lieky nie sú módny trend: ŠÚKL upozorňuje na riziká užívania liekov za účelom chudnutia „do plaviek“
- Cesta lietadlom či dlhé sedenie v aute zvyšujú riziko vzniku trombózy
- Až rozvinutie ochorenia do pokročilej fázy upozorní na vážny problém
- V y h l á s e n i e odborných spoločností Slovenskej lekárskej spoločnosti k dištancovaniu sa Slovenska od prijatých aktualizovaných Medzinárodných zdravotníckych predpisov WHO
- Slovenskí a rakúski experti na jadrovú bezpečnosť a radiačnú ochranu sa stretli vo Voderadoch
- Slovensko spojilo detských dermatológov z celého sveta
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oslavuje 60 rokov
- Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu
- Riaditeľ prešovskej nemocnice Juraj Smatana potvrdený vo funkcii
- VYJADRENIE MINISTERKY ZDRAVOTNÍCTVA Z. DOLINKOVEJ K MEDZINÁRODNÝM ZDRVOTNÍCKYM PREDPISOM (WHO)
- Slovenská lekárnická komora negatívne vníma dištancovanie sa Slovenskej republiky od rezolúcií schválených WHO
- „Dopredu som sa netešila, dievčatá však spolupracovali“, hovorí Lucia, ktorej sa splnil sen o prirodzenom pôrode dvojičiek
- Pani prezidentka, ďakujeme Vám!