ŠTUDENTSKÁ KVAPKA KRVI 2022

PRIPOJTE SA

Bratislava, 18. október 2022. Slovenský Červený kríž opäť oslovuje verejnosť s témou bezpríspevkového darcovstva krvi. Kampaň Študentská kvapka krvi je zameraná hlavne na prvodarcov a mladých ľudí. Slogan 28. ročníka tejto kampane znie „Pripoj sa.“ a je výzvou, aby sa každý zdravý dospelý človek pripojil k darcom krvi. Študentská kvapka krvi 2022 sa začína 24. októbra a potrvá do 18. novembra 2022.

Každé dve sekundy niekto potrebuje krv
Slovenské nemocnice stále hlásia nedostatok krvi. Ľudia, ktorí transfúziu krvi potrebujú, sú väčšinou vážne chorí alebo zranení, ale častokrát ide o pacientov pri závažných operáciách a ženy pri komplikovaných pôrodoch. Každý z nich je odkázaný na jedného zdravého človeka, ktorý sa rozhodne preukázať dobrú vôľu a pôjde darovať krv. Darovanie krvi je nenáročný proces, ktorým však niekomu vieme zachrániť život. Štatistiky hovoria, že niekto na svete potrebuje transfúziu krvi každé dve sekundy.

Študenti, pripojte sa k darcom krvi
Kampaň Študentská kvapka krvi je zameraná najmä na študentov a prvodarcov. Spojitosť s medzinárodným dňom študentstva, ktorý si budeme pripomínať 17. novembra, nie je náhodná. „Študentov a mladých ľudí všeobecne vnímame ako nositeľov zmien a prelomových myšlienok. Slogan 28. ročníka: Pripoj sa. Wifi je aj na transfúzke je odľahčenou ale priamou výzvou. Veríme, že mladá generácia sa vie stále zapáliť pre dobrú vec a keďže sú vždy a všade online, majú veľký potenciál inšpirovať darcovstvom ďalších a ďalších ľudí,“ konštatuje Zuzana Rosiarová Kesegová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.

Kto a ako môže darovať krv?
Krv môže darovať každý zdravý človek, ktorý je starší ako 18 rokov a má hmotnosť nad 50kg. Darovanie krvi trvá približne hodinu a darcovi sa na jeden raz odoberá zhruba 450 mililitrov krvi. Na odber sa nechodí nalačno, je vhodné dať si zdravé raňajky a deň pred odberom dbať na vyváženú stravu a pitný režim. Opatrenia kvôli Covid19 sa minimalizovali, naďalej je povinný respirátor. Ako odber prebieha, ako sa treba pripraviť a všetky dôležité informácie, ktoré potrebujete pred odberom vedieť, sa dočítate na stránke SČK https://redcross.sk/daruj-krv/ .

Kde sú odberové miesta?
Odberové miesta sú skoro v každom väčšom meste, nájdite si to najbližšie. Na niektoré odberové miesta sa treba vopred objednať, inde stačí len prísť počas ordinačných hodín. Zoznam odberových miest nájdete tu: https://redcross.sk/daruj-krv/kde-mozete-darovat-krv/ .

Pripojte sa aj vy
Počas minulého ročníka kampane prišlo do odberových centier 20 816 darcov krvi. Krv nakoniec darovalo 18 384 z nich, z toho bolo 2 263 prvodarcov. Veríme, že tento rok sa k našej kampani pripoja ďalší darcovia. Ak by niekomu zdravotný stav alebo iné okolnosti nedovoľovali darovať krv, môže sa pripojiť k šíreniu tejto myšlienky a podporí túto kampaň na Facebooku alebo Instagrame.
A samozrejme sa môžu pripojiť aj médiá, a to zdieľaním tejto kampane. Ďakujeme.

Zdroj: Slovenský Červený kríž, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *