Košice, 29. november 2022 – „Predstavte si, že máte všetko pod kontrolou a darí sa vám. Zrazu sa váš život obráti naruby pre trvalé zlyhanie funkcie obličiek (nejaký zápal, cukrovka alebo vysoký tlak). Ste odkázaný na pravidelnú dialýzu – čistenie krvi, ktoré vaše obličky už nezvládnu. Trikrát týždenne vás na 5 hodín napoja na prístroj – “umelú obličku”. Z tejto komplikovanej situácie je len jedna cesta ako sa vrátiť do normálneho života: transplantácia obličky,“ povedal v jednej z diskusií MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH, CETC, riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice (UNLP) a prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti (STS). Spolu s transplantačným tímom považujú darovanie orgánu od živého darcu za najvyšší ľudský počin.
V Košiciach odborníci bilancovali výsledky darcovského programu
Obličku na transplantáciu môžete dostať od darcu živého alebo mŕtveho – na Slovensku je to takmer v 90 % darca mŕtvy. Pre košické transplantačné centrum v UNLP je však tento rok prelomový. Od svojho vzniku totiž zrealizovali najviac transplantácií obličiek od živých darcov, až 12, čo je najviac aj v celoslovenskom meradle. Centrum zároveň patrí medzi najaktívnejšie spomedzi štyroch slovenských.
„Ideálnych darcov je málo a jednou z možností ako bezpečne zvýšiť ich počet, je akceptovať orgány od marginálnych darcov. To zn. darcov vekovo starších nad 60 rokov, resp. darcov od 50 do 59, ktorí majú dva rizikové faktory, napr. vysoký krvný tlak, horšia funkcia obličiek či cievna mozgová príhoda ako príčina smrti,“ uvádza primár Transplantačného oddelenia UNLP, MUDr. Igor Gaľa, PhD., MPH.
Výmena orgánu je náročný proces, nájsť darcu nie je o nič ľahšie
Transplantácia je mimoriadne zložitý proces, tak z medicínskeho, ako aj organizačného hľadiska, a vyžaduje spoluprácu desiatok ľudí: anestéziológov, nefrológov, chirurgov, urológov, pneumológov, kardiológov, hepatológov, imunológov, mikrobiológov, hematológov, odborníkov v laboratórnej medicíne atď. Nájsť vhodného darcu ale nie je o nič ľahšie.
„Naša organizácia sa aktívne zapojila do vývoja softvéru, ktorý páruje vhodných darcov s príjemcami, aj v rámci krížovej výmeny medzi tými darcami, ktorí síce emočne prejavia záujem orgán darovať, ale s príjemcom sa nezhodujú. Cieľom je robiť to na medzinárodnej úrovni, ale musíme sa dôkladne pripraviť. Softvér musí 100 % fungovať, treba zvládnuť náročnú logistiku a čo je základ, celý tím špecialistov si musí dôverovať,“ hovorí riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie, MUDr. Daniel Kuba, PhD.
Príbuzní: „Vieme, čítali sme o tom, s darovaním orgánu súhlasíme.“
Na Slovensku ročne robíme v priemere do 200 transplantácií obličky, pečene a srdca. Srdce ale môže byť transplantované iba od mŕtveho darcu, pečeň iba výnimočne od živého darcu (prakticky iba vtedy, keď daruje rodič časť pečene svojmu dieťaťu). K dobrým výsledkom v transplantačnom programe prispievajú kampane, prednášky, diskusie v médiách medzi odbornou i laickou verejnosťou, stretnutia na školách aj univerzitách. Úspešná je celoslovenská kampaň Sedem životov (jeden darca môže zachrániť až sedem životov – obličky, pečeň, pankreas, srdce, pľúca a črevo).
„Stále častejšie sa nám stáva to, že príbuzní sledujú naše kampane, vedia o darovaní orgánov a rozhovor zastavia hneď na začiatku so slovami: Vieme, čo nám chcete povedať, čítali sme o tom, súhlasíme s tým,” hovorí MUDr. Beňa.
Princíp ľudskosti a pomoci je v každom z nás
Podľa oficiálnych údajov z Eurobarometra sa o darovaní orgánov doma rozpráva 40 % európskych rodín, na Slovensku je to 29 %. Najviac, až 74 % domácností o možnostiach transplantácií hovoria holandské rodiny a najmenej v Litve, 15 %. „Ak ste o takejto situácii v kruhu svojej rodiny zatiaľ nepremýšľali, pokojne otvorte túto tému na najbližšom rodinnom stretnutí. Uistite svojich blízkych, že okrem vecných darov k narodeninám, môžu vaši geneticky alebo emočne blízki od vás počítať s darom nevyčísliteľnej hodnoty,” dodáva na záver doktor Ľuboslav Beňa, prezident STS a riaditeľ UNLP.
Zdroj: UNLP Košice, TS
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov
- Chronická obštrukčná choroba pľúc
- Zvolenská nemocnica otvára novú ambulanciu klinickej psychológie
- Medzi Slovákmi dominujú afektívne a stresom podmienené poruchy, pribúda porúch príjmu potravy
- Efektívnejšie zdravotníctvo