Rozhovor s prezidentkou SK SaPA Mgr. Ivetou Lazorovou, PhD., MPH, dipl. p. a.
Celkom iste nik nespochybňuje fakt, že neoddeliteľnou súčasťou zdravotnej starostlivosti, súčasťou každého oddelenia či ambulancie, sú zdravotné sestry. O význame práci sestier a ich postavení v súčasnosti sme sa zhovárali s prezidentkou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Ivetou Lazorovou, PhD., MPH, dipl. p. a.
Aké je miesto a aké sú najdôležitejšie aspekty ošetrovateľskej starostlivosti v procese zdravotnej starostlivosti?
Analýzy WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) uvádzajú podiel ošetrovateľstva na zdravotnej starostlivosti v objeme 80 % čo svedčí o tom, že ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia tvorí kriticky dôležitú súčasť zdravotnej starostlivosti. V súlade s týmito analýzami je potrebné venovať ošetrovateľstvu aj náležitú pozornosť. Ošetrovateľstvo je samostatná vedná disciplína, založená nielen na liečbe chorôb či ich prejavov, ale aj na uspokojovaní bio-psycho-sociálnych potrieb pacienta. Prešli sme obrovskými zmenami vo vzdelávaní, pracujeme novou metódou procesu ošetrovania, máme zadefinované jasné kompetencie, no v praxi sa presadzujeme iba ťažko. Hlavne lekári nás stále vnímajú ako svoje „pomocníčky“, vykonávateľky ich príkazov, či „pravé ruky“. V skutočnosti dnes sestry nielen plnia ordinácie lekára, ale pracujú samostatne (samozrejme v súlade s lekárskou diagnózou), posudzujú stav pacienta, používajú hodnotiace škály, stanovujú ošetrovateľské diagnózy, plánujú a realizujú potrebné intervencie a vyhodnocujú výsledky pacientovej odozvy. Je to nekončiaci proces, avšak veľmi prínosný
a potrebný pre pacienta. Okrem toho sestry dnes predpisujú zdravotnícke pomôcky, v okolitých krajinách už predpisujú aj vybrané lieky, dietetické potraviny, indikujú niektoré laboratórne vyšetrenia, či dokonca predpisujú antibiotiká. Tam sme sa ale ešte my na Slovensku nedostali.
Aké je v súčasnosti postavenie sestier, dochádza postupne k posunu vnímania ich práce?
Problémy sestier a pôrodných asistentiek sú v mnohých krajinách podobné, avšak ich riešenia sa v mnohom líšia. My bojujeme s akútnym nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek, čo spôsobuje ich preťaženosť a logicky nespokojnosť, ba niekedy až ohrozenie pacienta.
Všetci členovia Európskej federácie sestier, ktorej sme členmi sa zhodujú, že počet sestier, ktoré v súčasnosti odchádzajú z povolania, ešte nikdy nebol taký vysoký. Ošetrovateľská profesia a pôrodná asistencia má kritické politické výzvy v súvislosti so mzdami, pracovnými podmienkami, kompetenciami, duševným zdravím a nedostatkom rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Ošetrovateľská profesia je čoraz menej atraktívna oproti ostatným profesiám a značný počet sestier, najmä mladej generácie, ju opúšťa v nebývalom počte.
Aké sú trendy pôrodnej asistencie v súčasnosti?
Tak ako v iných odboroch, aj pôrodná asistencia sa vyvíja, postupne dochádza k zmenám vnímania postavenia pôrodných asistentiek, no problematickou sa javí schopnosť akceptovať zmeny nielen zo strany lekárov, ale aj pôrodných asistentiek samotných. S tým súvisí aj tvorba podmienok zo strany regulátora, teda MZ SR, je to aj spolupráca a podpora od zdravotných poisťovní. Veľmi radi by sme dosiahli, aby každá tehotná žena, rodička, či žena po pôrode mala svoju pôrodnú asistentku, čo by prinieslo komplexnosť do systému, lepšiu spokojnosť pacientiek, predchádzanie komplikáciám.
Určite ide o nemálo problémov, s ktorými sa sestry stretávajú, ale snáď stručne – s čím dnes zápasia sestry v každodennej praxi?
Je potrebné poukázať na fakt, že zatiaľ čo u nás sa sestry starajú v službe o 15 až 30 pacientov, napr. v Nemecku, či Rakúsku ich majú na starosti 7. Od toho sa odvíja preťaženosť nielen počtom pacientov, ale aj v počte odpracovaných služieb v mesiaci. Je to spôsobené hlavne nedostatkom sestier v systéme, ale chýbajú aj asistenti či sanitári. Podobne je to v zariadeniach sociálnych služieb a ani na ambulanciách to nie je odlišné, kde potrebujú ošetriť denne 50 pacientov. Nadmernú záťaž spôsobuje aj nedostatočná digitalizácia záznamov, ako aj nedostatok technického vybavenia pre vedenie ošetrovateľskej dokumentácie a v neposlednom rade sú to slovné, či fyzické útoky zo strany pacientov a ich príbuzných.
Nedávno sme prešli zložitým obdobím, čo ukázala pandémia a čo by malo z tejto situácie vyplynúť v súvislosti s prácou sestier?
Pandémia okrem svojich dôsledkov na celú spoločnosť mala na sestry negatívny vplyv v tom, že nielen že vo väčšom počte odchádzajú zo systému, aj keby mohli ešte pracovať niekoľko rokov napr. v dôchodkovom veku, ale postihla ich aj mnohými psychickými, či somatickými problémami v omnoho väčšej miere, ako tomu bolo doteraz. Už pre pandémiou sme mali veľa sestier, ktoré trpeli napríklad syndrómom vyhorenia, no počas pandémie sa tento stav logicky ešte zhoršil.
Aká je v súčasnosti situácia pokiaľ ide o počty sestier u nás, ako sa vyvíja?
Slovensko kontinuálne zaznamenáva najvýraznejší pokles sestier v systéme zdravotnej starostlivosti spomedzi sledovaných krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Priemerný počet sestier je v krajinách OECD 8,8 sestry na 1 000 obyvateľov, na Slovensku je to 5,6 sestry na 1 000 obyvateľov a ich počet neustále klesá. Podľa aktuálnych prepočtov chýba na Slovensku už alarmujúcich viac ako 16 000 sestier. Na aktuálny počet obyvateľov Slovenskej republiky by sme mali mať v systéme zdravotnej starostlivosti minimálne 47 652 sestier. Týmto počtom by sme sa dostali len na priemer OECD, teda spomínaných 8,8 sestry na tisíc obyvateľov. Pre porovnanie, počtom obyvateľov rovnaké krajiny ako Nórsko, Dánsko, či Fínsko poskytujú svojim pacientom dvakrát až trikrát také počty sestier ako Slovensko. Mierny pokles počtu sestier zaznamenali od roku 2000 z krajín OECD iba Izrael a Veľká Británia, no v porovnaní so Slovenskom je to minimum, pričom vo Veľkej Británii majú 7,8 sestry na 1 000 obyvateľov. V rámci krajín EÚ sú za nami v počte sestier na 1 000 obyvateľov už len Poľsko, Litva a Grécko.
Vaša komora každoročne oceňuje na slávnostnom podujatí Biele srdce sestry v troch kategóriách i v mimoriadnom ocenení Biele srdce za celoživotné dielo…
Slovenská komora sestier svojou neutíchajúcou činnosťou dosiahla výrazný pokrok vo vnímaní profesie sestier na Slovensku verejnosťou. Už takmer 20 rokov od svojho vzniku organizujeme slávnostné podujatia na regionálnej a celoštátnej úrovni, kde si uctíme našich výnimočných kolegov a kolegyne, ktorí dosahujú vynikajúce výsledky ocenenie Biele srdce.
Sme nesmierne hrdí, že aj po dvadsiatich rokoch stále máme koho oceniť a prostredníctvom médií si tento náš sviatok pripomínať. A sme veľmi vďační, že zaznamenávame zvýšený záujem o ocenenie sestier a pôrodných asistentiek aj na pozícii zamestnancov nemocníc, zariadení pre seniorov, či zo strany samospráv.
Opakovane predkladáme našej vláde a politikom návrhy opatrení, ktoré by mohli zlepšiť situáciu s nedostatkom sestier u nás. A bude to ešte veľmi dlhá cesta, ale máme nádej, že konečne pochopili, že sa musia „postarať
o tých, ktorí sa starajú“.
jps
Foto: Rawpixel.com z Freepik
Lekárske noviny jún/2023
- Do boja proti rakovine MZ SR a partneri s kampaňou ONKOKONTROLA
- Slabinový pruh u detí sa už dnes operuje miniinvazívne
- UNLP ponúka nové glaukómové implantáty, ide o jediné certifikované pracovisko na východe
- VOÚ: Pacientky diagnostikujeme a operujeme miniinvazívne pomocou novej laparoskopickej veže
- PO KONŠTATOVANÍ DISKRIMINÁCIE PRI LIEČBE HEPATITÍDY TYPU C VEREJNÝ OCHRANCA PRÁV VYZÝVA LEKÁROV, PACIENTOV A PACIENTSKÉ ORGANIZÁCIE, ABY PODALI PODNET
- Kávička Na Malíčka 2023
- Boj proti ochoreniu neustáva
- 2023 Inovatívny projekt „Pre zdravie detí“ podporuje vzdelávanie rodičov a ich spoluprácu s pediatrami
- COVID-19 a jeseň 2023
- Prvá alogénna transplantácia Langerhansových ostrovčekov na Slovensku
- Kežmarská nemocnica otvorila ambulanciu cievnej chirurgie
- NOVÉ ODPORÚČANIA NA OBMEDZENIE POUŽÍVANIA LIEKOV S OBSAHOM TOPIRAMÁTU V TEHOTENSTVE
- Kultúra je bohatstvo
- Evin návrat do života
- Pacienti vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva, aby sa zaoberalo nedostatočným počtom kusov inkontinenčných pomôcok
- Čo sú to legionely a aká je prevencia ochorení spôsobených baktériami rodu Legionella
- NCZI: Liečba drogových závislostí v SR 2022 – pribudli najmä ľudia 40+ a najmladší
- Hlavnou zásadou pri hubárčení je zbierať len hríby, ktoré dobre poznáme
- Pozývame Vás sledovať online moderovanú diskusiu PRE ZDRAVIE DETÍ
- Slovo ako nástroj v terapii
- Jedinečné centrum pre liečbu močových kameňov operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov sprístupnilo webovú stránku Biblioterapia.sk
- V komárňanskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ
- UNLP Košice získala najmodernejší očný operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Veľký prieskum o drogách: Štvrtina populácie má skúsenosti s marihuanou
- Kniha, ktorá povzbudí a dodá odvahu
- Pozor! Cenník ambulancie a zoznam všetkých zdravotných výkonov nie je to isté
- Do Afriky chodievam oddychovať
- „Po kúpaní vo verejných vodách sa dôkladne osprchujte a mokré plavky vymeňte za suché,“ radí urologička handlovskej nemocnice
- Začal sa prípravný proces pre vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku
- Primárka urgentného príjmu radí: Ako správne poskytnúť prvú pomoc po poštípaní hmyzom? A čo v prípade, ak vás uhryzol had?
- NCZI: Plne dojčených detí u nás pribúda. Výlučne na materskom mlieku žije prvého pol roka viac než polovica
- Spoločná výzva svetových lekárskych časopisov: Znižovanie rizík jadrovej vojny – úloha zdravotníckych profesionálov
- V UNLP odobrali a transportovali bijúce srdce do Prahy
- Fakultná nemocnica Nitra bude mať nového riaditeľa
- Audítori upozorňujú na riziká v zdravotných poisťovniach VšZP a Dôvera, Union nezvládla načas podať účtovnú závierku ani zverejniť výročnú správu
- STIAHNUTIE LIEKOV AMIKACIN B. BRAUN 5 MG/ML, GENTAMICIN B. BRAUN 3 MG/ML INFÚZNY ROZTOK, IBUPROFEN B. BRAUN 400 MG, IBUPROFEN B. BRAUN 600 MG A METRONIDAZOL B. BRAUN 5 MG/ML Z TRHU
- Úloha dnešnej sestry je komplexná a zodpovedná
- Porozprávajme sa o obezite
- Tretia knižka slovenského lekára