Vynikajúci odborník MUDr. Ján Babík, CSc., ktorý stál pri zrode vývoja liečby popálenín na Slovensku, pracuje na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici AGEL Košice-Šaca už 50 rokov. Osobne je tak svedkom toho, ako sa medicína posúva vpred. Od roku 2013 používajú v zdravotníckom zariadení bunkovú liečbu so zameraním na diabetickú nohu a kritickú ischémiu končatín s hroziacou amputáciou. Súčasne realizujú výskum kožnej náhrady s možnosťou nosiča buniek pre liečbu rozsiahlych popálenín a bunkovú liečbu využíva aj Chirurgická klinika pri liečbe Crohnovej choroby a na chronické perianálne fistuly.
V minulosti, keď nemali pre pacienta dostatok kože, darovali ju príbuzní, rodičia alebo spolupracovníci a koža sa odoberala z mŕtvych darcov orgánov. „V súčasnosti je snaha pestovať ľudskú kožu, lepšie povedané – vypestovať bunky kože, povrchové aj vnútorné. Bunková liečba je už metódou voľby u pacientov, ktorí prišli na amputáciu pre poruchu prekrvenia končatín. Pacientov, ktorí prišli na amputáciu a chodia, máme už desiatich, u ktorých sa vytvoril nový krvný obeh,“ vyjadril sa MUDr. Babík CSc., ktorý ďalej priblížil, ako to prebieha. „Zoberieme kostnú dreň, tú odstredíme a po spracovaní pripravíme bunky, ktoré napicháme do končatiny, ktorá by ináč neprežila. Teraz sa zistilo, že nemusí byť kostná dreň, že stačí odobrať tuk a z toho tuku sa dajú vyrobiť kmeňové bunky, ktoré pôsobia rovnako. Túto bunkovú terapiu by sme chceli zaviesť aj do iných profesií – poruchy miechy, operácie kolien, mnohé neurologické choroby,“ uviedol lekár, podľa ktorého dnes zaznamenávajú menej ťažkých úrazov ako kedysi. „Predtým sme mávali každý mesiac jeden ťažký úraz, v súčasnosti je ťažký termický úraz zriedkavý. Tohto je podstatne menej. Aj priemyselných úrazov je menej. Keď sme začínali, rozbiehala sa výroba vo VSŽ aj s úrazmi, spúšťala sa plynofikácia po dedinách a mestách a mnohí si to robili vo vlastnej réžii, z čoho vznikali úrazy. Veľmi často sa používali propán-butánové bomby a tam vždy došlo k nejakej netesnosti, úniku. To sa stáva ešte aj teraz,“ vysvetlil MUDr. Babík, CSc., ktorému je najviac ľúto, keď ide o detské úrazy, pretože sekunda nepozornosti potom stojí 60 dní liečby, množstvo transfúzií a plastickú chirurgiu.
„Nemocnica AGEL Košice-Šaca a.s. na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie pracuje s bunkami na vytvorenie náhrady kožného krytu pri rozsiahlych termických úrazoch od roku 1993. Má k tomu tkanivové zariadenie, ktoré kultivuje a skladuje kožu ako aj bunky kože (keratinocyty a fibroblasty). Kmeňové bunky, ktoré sú odoberané z kostnej drene, predstavujú riziko infekcie odberového miesta a pacienti s infekciou popálených plôch sú kontraindikovaní, preto ich využitie pre popálených pacientov bolo limitované. V súčasnosti odber a kultivácia buniek z tuku je dostupná a menej riziková, preto je možné použitie aj pri termických úrazoch,“ objasnil lekár, ktorý ďalej dodal, že klinika v spolupráci s ďalšími pracoviskami rieši a testuje nosič buniek, tzv. bio-syntetický kryt s aplikáciou buniek kože a kmeňových buniek, ktoré by umožnili rýchlo nahradiť straty kože po popálení. „Aplikácie kmeňových buniek boli testované v rôznych podaniach, v závislosti od typu ochorenia a technickej možnosti aplikácie. Klinika popálenín pracuje s kmeňovými bunkami z kostnej drene od roku 2013, ktoré podáva viacnásobnou injekciou do svalov postihnutej končatiny a zároveň aj aplikáciou na ranu a injekciou do jej okolia. Aplikácia kmeňových buniek z tuku sa podáva do rany a blízkeho okolia. Ak sú bunky ďalej kultivované v laboratóriu, je možné ich podať po otestovaní aj do cievy a do svalu. Infúzna liečba kmeňovými bunkami sa používa pri iných ochoreniach, napr. s neurologickou a imunologickou diagnózou,“ priblížil MUDr. Babík, CSc.
Ako to vlastne funguje? Aplikácia kmeňových buniek sa uskutočňuje priamo na operačnej sále, keď po odobratí kostnej drene alebo tuku sa bunky pripravia centrifugáciou a koncentrát buniek sa aplikuje do chorej končatiny opakovaným vpichnutím do svalu aj do rany. Získanie buniek z kostnej drene sa vykonáva v celkovej anestéze a odber sa robí z bedrovej kosti v množstve 120 ml. Odber tuku je možné robiť v lokálnej anestéze, v oblasti prednej brušnej steny, v množstve 60 až 100 ml. „Odber a aplikácia kmeňových buniek má presné indikácie a kontraindikácie. Obmedzenia odberu z kostnej drene sa kontraindikujú pri ochoreniach krvotvorby, v tehotenstve, pri onkologických ochoreniach a stavoch s poruchou zrážania krvi. Odber z tuku je limitovaný pri kožných infekciách v odberových miestach a poruchách zrážania krvi. Vlastné kmeňové bunky, ktoré sú od toho istého pacienta, nemajú negatívnu reakciu. Naopak, majú v rámci svojich regeneračných schopností pozitívny imunologický vplyv,“ dodal MUDr. Babík na záver.
Zdroj: AGEL SK, TS
- Novela zákona o zdravotnom poistení prináša zmeny
- Slepé črevo je zásobáreň prospešných baktérií
- NCZI: Pacienti sa liečia v nemocniciach najčastejšie pre choroby obehovej sústavy
- Ďalšie moderné lieky, ktoré uľahčia život pacientom
- Rezort zdravotníctva rozbehol prípravu výstavby koncových nemocníc v Bratislave
- Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca dosahuje ďalšie úspechy pri operáciách srdca pomocou robota da Vinci
- Ministerka zdravotníctva dnes odvolala šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne
- Hľadáte zubára? Zubné ambulancie vo zvolenskej nemocnici prijímajú nových pacientov
- Úrazoví chirurgovia prešovskej nemocnice zrealizovali dve unikátne operácie počas jedného dňa
- Lekár by nemal klamať svojim kolegom ani pacientom
- MZ SR: Ozdravný plán VšZP je viac ako nevyhnutný
- Ďalšia unikátna operácia v CINRE
- MZ SR: Posilňujeme kompetencie sestier a pôrodných asistentiek
- Zuzana Dolinková: Pravda o kardiologickom oddelení vo FN Trenčín
- V skalickej nemocnici pomáha s liečbou chlpatá terapeutka
- Domáca starostlivosť po uštipnutí hmyzom
- MZ SR sa striktne ohradzuje voči informáciám, ktoré zverejnil denník SME
- MZ SR – Stanovisko k repatriácii slovenských pacientov zo zahraničia na Slovensko
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde – na čo nezabudnúť pri balení dovolenkovej lekárničky?
- O metódach diagnostiky tuberkulózy
- Najkrajšia olympiáda s rodinnou atmosférou
- Handlovské Senior centrum počas leta pomôže s krátkodobou starostlivosťou o seniorov
- Vláda schválila nadstavbu Detskej fakultnej nemocnice Košice
- Na detskej psychiatrii v Prešove skončili po požití HHC aj deti
- V Nemocnici AGEL Košice-Šaca vykonali už viac než 4100 operácií štítnej žľazy
- Ministerstvo zdravotníctva sa aktívne venuje hospodáreniu zdravotných poisťovní
- Spirometria dokáže odhaliť ochorenie pľúc už v počiatočnom štádiu
- V prešovskej nemocnici majú novú metódu vyšetrenia tráviaceho traktu
- OSLAVY 100. výročia otvorenia Štátnej nemocnice v Košiciach vyvrcholili slávnosťou za účasti prezidenta SR Petra Pellegriniho
- V nemocnici v Nových Zámkoch je vyhlásená mimoriadna situácia
- Lieky nie sú módny trend: ŠÚKL upozorňuje na riziká užívania liekov za účelom chudnutia „do plaviek“
- Cesta lietadlom či dlhé sedenie v aute zvyšujú riziko vzniku trombózy
- Až rozvinutie ochorenia do pokročilej fázy upozorní na vážny problém
- V y h l á s e n i e odborných spoločností Slovenskej lekárskej spoločnosti k dištancovaniu sa Slovenska od prijatých aktualizovaných Medzinárodných zdravotníckych predpisov WHO
- Slovenskí a rakúski experti na jadrovú bezpečnosť a radiačnú ochranu sa stretli vo Voderadoch
- Slovensko spojilo detských dermatológov z celého sveta
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oslavuje 60 rokov
- Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu
- Riaditeľ prešovskej nemocnice Juraj Smatana potvrdený vo funkcii
- VYJADRENIE MINISTERKY ZDRAVOTNÍCTVA Z. DOLINKOVEJ K MEDZINÁRODNÝM ZDRVOTNÍCKYM PREDPISOM (WHO)