Darovaním orgánu v prípade smrti mozgu je možné zachrániť život viacerým ťažko chorým ľuďom. Takáto pomoc inému je najvyšším prejavom šľachetnosti a ľudskosti. V roku 2020 bolo na Slovensku zachránených spolu 181 pacientov tým, že im bol transplantovaný niektorý zo životne dôležitých orgánov – realizovaných bolo 131 transplantácií obličiek, 19 transplantácií pečene a 27 transplantácií srdca. „Napriek vlaňajšiemu pandemickému roku sa nám podarilo udržať transplantačný program,“ hovorí MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., CETC, prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti (STS) a výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť. UNLP patrí medzi šesť špičkových pracovísk na Slovensku, kde sa prioritne realizujú transplantácie. Naše Transplantačné centrum sa špecializuje na transplantácie obličiek.
V UNLP realizujeme najviac transplantácií obličiek na Slovensku
Transplantáciu obličky si ako najvhodnejšiu metódu liečby v súčasnosti vyberá väčšina pacientov, ktorým oba tieto životne dôležité orgány zlyhávajú. Môže byť realizovaná od mŕtveho alebo od žijúceho darcu, keďže obličky sú párový orgán. Transplantovaný pacient žije dlhšie ako pacient liečený dialýzou. Kvalita jeho života je vyššia a cena liečby je po úspešnej transplantácii nižšia.
Najviac pacientov čaká v súčasnosti na darovanie obličky, až 276 pacientov, pričom 100 z nich je z východu krajiny. „Počet pacientov čakajúcich na transplantáciu obličky sa zvyšuje úmerne s nárastom výskytu cukrovky, ktorá je u dospelých najčastejšou príčinou zlyhania obličiek. Aj ostatné civilizačné choroby, ako sú hypertenzia či obezita, sa podieľajú na vzniku a progresii chronických chorôb obličiek,“ vysvetľuje Ľuboslav Beňa a dopĺňa: „V Transplantačnom centre UNLP vykonáme ročne 45 – 50 transplantácií obličiek od mŕtvych darcov a 5 – 10 transplantácií od darcov žijúcich.“
Aby oblička dlho a dobre fungovala, príjemca musí dodržiavať diétne a hygienické opatrenia a najmä pravidelne užívať lieky. „Pravidelnými vyšetreniami v ambulancii kontrolujeme celkový stav pacienta a funkciu transplantovaného orgánu. Kontroly v prvých týždňoch po transplantácii robíme 3 – 4 krát mesačne. Prvé mesiace po transplantácii obličky sú najkritickejšie – príjemca má zvýšené riziko infekcií, môžu sa prejaviť nežiaduce účinky liekov alebo známky odvrhovania tzv. rejekcie transplantovaného orgánu. Preto sa niekedy nevyhneme ani opakovanej hospitalizácii,“ hovorí primárka Transplantačného oddelenia, MUDr. Tatiana Baltesová, PhD.
UNLP pokračuje v programe krížových transplantácií obličiek od roku 2015
28. januára 2015 sa v UNLP, súbežne s Univerzitnou nemocnicou v Martine, uskutočnila prvá krížová transplantácia obličiek na Slovensku od žijúcich darcov medzi dvomi transplantačnými centrami. „Vzájomnú výmenu orgánov u dvoch párov realizujeme, ak priame darcovstvo nie je možné pre nezhodu krvnej skupiny medzi darcom a príjemcom alebo pre prítomnosť protilátok proti darcovským bunkám u príjemcu. V januári 2015 sa našla zhoda medzi sesterským párom z Košíc a manželským párom v Martine,“ spomína primárka Baltesová. „Transplantačný tím UNLP odvtedy úspešne zrealizoval tri krížové transplantácie a aktuálne pripravujeme štvrtú,“ prezradil Ľ. Beňa.
Generálny riaditeľ UNLP, MUDr. Ján Slávik, MBA, považuje aktivity Transplantačného centra „za úspešný a komplexný multidisciplinárny program UNLP, ktorý stavia našu nemocnicu do pozície lídra medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti regiónu na východe Slovenska“.
Darovanie za života
Obličku si môžu darovať ľudia v príbuzenskom vzťahu, je medzi nimi genetická súvislosť. Potom je tu ešte emočná spriaznenosť – orgán vám môže darovať kolega, priateľ. Napr. manželia spĺňajú emočnú spriaznenosť, ale nie genetickú. Darcovstvo žijúcich darcov riešia etické komisie. „Altruistický dar, teda darovanie orgánu bez udania konkrétneho príjemcu na Slovensku zatiaľ neexistuje, v budúcnosti to snáď možné bude. Takto „altruisticky“ funguje dnes u nás len darovanie krvi,“ spresňuje Ľ. Beňa.
K téme transplantácie Vám ponúkam rozhovor s výkonným riaditeľom MUDr. Ľuboslavom Beňom, PhD., CETC: https://www.youtube.com/watch?v=stlVX_JxMEM
Viac informácií o legislatíve, darcovských kampaniach, ako aj vakcinácii transplantovaných pacientov + štatistické prehľady nájdete na:
Národná transplantačná organizácia: www.nto.sk
Slovenská transplantologická spoločnosť: https://www.transplant.sk/
Zdroj, foto: UNLP Košice, TS
- Po covide na Madagaskare
- Vlani darovalo v levickej nemocnici krv takmer 2100 darcov
- Skalická nemocnica zavádza terapiu rázovou vlnou
- DEFORMITY TVÁRE SA DAJÚ ZMENIŤ Pomôcť môžu tzv. ORTOGNÁTNE OPERÁCIE
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov