Výnimočný zákrok ortopédov Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Nanoskopia kolena s najmenšou optikou

Ortopédi Nemocnice AGEL Košice-Šaca ako prví realizovali nanoskopiu kolena s najmenšou optikou. V prípade pacientky, ktorá zákrok pred pár dňami absolvovala, išlo o ošetrenie poškodeného menisku po úraze. Výhodou je, že po 20-minútovej miniinvazívnej technike nezostanú pacientovi žiadne jazvy, viditeľné bude len miesto vpichu zavádzacej ihly.

Ďalším benefitom je možnosť podstúpiť zákrok priamo na ambulancii. „Nanoskopia je miniinvazívna diagnosticko-terapeutická technika používaná pri akútnych poraneniach muskuloskeletálneho aparátu. Ide o ambulantnú techniku v lokálnej anestéze, pomocou ktorej vieme diagnostikovať priamym obrazom poškodené štruktúry a u väčšiny z nich aj terapeuticky zasiahnuť. Táto technika je najpresnejšia, resp. oveľa presnejšia ako napríklad magnetická rezonancia. Hlavnou výhodou je možnosť jej vykonania v lokálnej anestéze počas ambulantnej návštevy. Celý systém nanoskopie, ktorý je jednorazový pre každého pacienta, má Nemocnica AGEL Košice-Šaca zapožičaný od firmy Arthrex,“ uviedol vedúci lekár Šport-artro centra MUDr. Mgr. Maroš Varga, MHA s tým, že v indikovaných prípadoch je zákrok hradený z verejného zdravotného poistenia.  

Zákrok je určený pacientom s akútnym poškodením muskuloskeletálneho aparátu – pri roztrhnutí meniskov, väzov, poškodení chrupky a podobne. Presnejšia diagnóza v tomto prípade ani nie je možná, keďže nanoskop má priemer 1,9 milimetra a zavádza sa tenkou ihlou. „Doposiaľ sa používali zobrazovacie metódy (RTG, CT, MRI), avšak vieme o dlhých čakacích dobách na dané vyšetrenia. Nanoskopia umožní lekárom stanoviť diagnózu v rámci prvej návštevy pacienta v ambulancii a v prípade potreby aj hneď realizovať 20 minútový zákrok. Vyšetrenie môže vykonávať každý lekár, ktorý je zručný v artroskopických operáciách,“ priblížil ďalej MUDr. Mgr. Maroš Varga, MHA. Rekonvalescencia je rovnaká ako po bežnej artroskopii. Pacient odchádza z ambulancie po dvoch hodinách so štandardnými ortopedickými pomôckami, v prípade kolena napríklad s barlami.

Pred pár týždňami sa ortopédom Nemocnice AGEL Košice-Šaca podaril aj ďalší unikátny zákrok – operácia umelej kĺbovej náhrady členka. V súčasnosti nahrádzame poškodený členkový kĺb tantalovou protézou, ktorej vnútro je povlečené vysokotvrdeným polyetylénom, ktorá sa zameriava pomocou špeciálneho rámu, ten sa pomocou tyčí zavádza do kostí. Túto operáciu sme vykonali 1. júla 2021 ako prví nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a doteraz sme jediným pracoviskom, ktoré túto operáciu vykonáva,“ vyjadril sa primár MUDr. Roman Totkovič, FEBOT. Približne dvojhodinový zákrok sa realizuje len v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, a to vďaka špeciálnemu kurzu, ktorým operatér prešiel. 

Zdroj, foto: AGEL SK, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *