UNLP: pozastavujeme plánované operácie a hospitalizácie na Rastislavovej ul.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice pozastavuje od dnešného dňa plánované operácie a plánované hospitalizácie na všetkých klinikách a oddeleniach na Rastislavovej ulici 43. Pacienti, ktorí si nevyžadujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť budú prepustení do domáceho liečenia, oddelenia a kliniky na Tr. SNP 1 budú preberať necovidových pacientov z pracovísk Rastislavova 43. S výnimkou vybraných ambulancií sa ukončuje aj činnosť väčšiny ambulancií na tomto pracovisku.

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice máme momentálne hospitalizovaných už 169 covidových pacientov. „Len za uplynulé sviatoční dni stúpol počet novo prijatých pacientov o 65.  Desať pacientov je v kritickom stave, potrebujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, ďalších 20 je vo vážnom stave a potrebujú vysokoprietokový kyslík. 100 % pacientov, ktorí skončili na umelej pľúcnej ventilácii, nebolo zaočkovaných,“ hovorí generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ján Slávik, MBA.

Takmer 80 % všetkých pacientov, ktorých UNLP prijala na hospitalizáciu od augusta, nie je očkovaných. Ešte v septembri bol pomer neočkovaných a očkovaných pacientov 90 % ku 10 %. „Počty očkovaných covid pacientov sa zvyšujú v dôsledku zhoršovanie epidemiologickej situácie a celkovému pribúdaniu pacientov,“ vysvetľuje generálny riaditeľ.

Počet úmrtí na COVID-19 v tretej vlne je 80. Kým v septembri sme zaznamenali 31 obetí covidu, za október to už bolo 49. Vekový priemer pri úmrtiach je takmer 80 rokov. Vekový priemer hospitalizovaných pacientov v UNLP je 58 rokov u mužov a 62 rokov u žien.  

Záujem o 3 dávku vakcíny zvyšuje počty očkovaných  

Od minulého týždňa  má nárok na tretiu dávku vakcíny každá osoba nad 18 rokov.  „Záujem o vakcináciu sa zvýšil, od kedy sa podáva 3 dávka. Tretiu vakcináciu absolvovalo už vyše 3500 záujemcov,“ dodáva MUDr. Beňa, výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť. O prvé dávky je, žiaľ, veľmi malý záujem, denne sa vo Vakcinačnom centre UNLP očkuje do 30 nových záujemcov.  

Zdravotníci v UNLP

V UNLP zaznamenávame do 20 zdravotníkov v karanténe kvôli ochoreniu COVID-19. Výpadok zdravotníkov kvôli ochoreniu COVID-19 určite nie je taký, ako bol pred rokom. Situácia je vďaka cca 80 % zaočkovanosti našich zdravotníkov lepšia. UNLP však nedostatok personálu pociťuje. Ide o dlhodobý problém všetkých zdravotníckych zariadení na Slovensku.  

Zdroj, foto: UNLP Košice, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *