Lekári UNLP varujú pred vážnym ohrozením zdravia pri používaní ivermektínu

Za posledný mesiac sme hospitalizovali v UNLP Košice dvoch pacientov intoxikovaných ivermektínom. V prípade jedného pacienta ide o život ohrozujúci stav s poruchou vedomia a ďalšími závažnými neurologickými príznakmi. „U uvedených pacientov sme zaznamenali viac ako 1000 násobné prekročenie koncentrácie tohto lieku v krvi,“ uviedol MUDr. Marek Varga, primár Kliniky pracovného lekárstva a klinickej toxikológie UNLP Košice.

Lekári UNLP neodporúčajú užívanie ivermektínu „Neodporúčam užívanie akéhokoľvek lieku bez odporúčania a kontroly lekára,“ hovorí primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny MUDr. Martin Novotný. „V prípade ivermektínu máme na trhu aj veterinárne prípravky rôznej sily a spôsobu užívania. V praxi sme zaznamenali užívanie kvapiek na vonkajšie použitie na liečbu operencov, ktoré pacienti užívali perorálne. O konských pastách ani nehovoriac. Na základe laického užívania môže veľmi rýchlo dôjsť k predávkovaniu ivermektínom, dodáva Novotný.

Okrem poškodenia pečene má užívanie ivermektínu aj závažné neurologické účinky. „Príznaky majú rôzny stupeň závažnosti, od únavy, cez ľahšiu malátnosť, až po agresivitu a poruchy vedomia,“ konštatuje toxikológ Varga.

Odborníci UNLP zdôrazňujú, že ivermektín nie je liekom na COVID-19. „Nie je a nebude. Žiadne odborné štúdie to nepotvrdili. Pôvodné indície, žeby mohol byť nápomocný, boli vyvrátené. Potvrdzuje to aj naša prax, ktorá ukazuje, že opakovane prijímame na hospitalizáciu pacientov, ktorí užívali ivermektín a nezriedka skončili na umelej pľúcnej ventilácii. Aj u nášho ivermektínom intoxikovaného pacienta došlo k rozvoju vážneho covidového zápalu pľúc, ktorý si sám osebe vyžaduje hospitalizáciu. Takto sme museli pacienta hospitalizovať pre intoxikáciu,“ uzatvára infektológ Novotný.

Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú v UNLP obsadené na 100 %

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice je momentálne hospitalizovaných už 271 pacientov s ochorením COVID-19. „Ostáva nám posledných 19 voľných lôžok. Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú obsadené na 100%, máme na nich hospitalizovaných 15 pacientov. V tejto chvíli sme už museli obmedziť aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti na pracovisku na Tr. SNP, aj tu už môžeme poskytovať len akútnu a urgentnú zdravotnú starostlivosť pre necovidových pacientov,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ján Slávik, MBA.

Pracovisko na Rastislavovej ulici tzv.  červená nemocnica slúži už niekoľko týždňov výlučne pre covidových pacientov. Ich vekový priemer je 60 rokov. „Na umelej pľúcnej ventilácii máme aj mladších pacientov, väčšina má od 45 – 60 rokov, ale v kritickom stave sú aj 23 či 30 roční pacienti,“ dodáva výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD. „80 % pacientov nie je očkovaných, na umelej pľúcnej ventilácii sme doposiaľ mali len jedného plne očkovaného pacienta,“ dodáva Ľ. Beňa. 

Zdroj, foto: UNLP Košice, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *