Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo Rozhodnutie k úprave predpisovania humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. Cieľom rozhodnutia je zjednotiť výklad a postupy predpisovania humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín všeobecnými a odbornými lekármi uvedené v novele zákona o liekoch, účinnej od začiatku roka 2022.
MZ SR upravilo rozhodnutím nasledovné oblasti:
Platnosť odporúčaní na predpísanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny vydaných pred nadobudnutím účinnosti novely
- Platnosť odporúčaní vydaných odborným lekárom pred 1.1.2022 umožňuje všeobecnému lekárovi predpisovať humánny liek, zdravotnícku pomôcku a dietetickú potravinu do doby platnosti odporúčania, maximálne však na 12 mesiacov. Teda liek odporúčaný od odborného lekára v roku 2021 môže v tomto roku predpisovať všeobecný lekár.
Predpísanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny pri návšteve odborného lekára
- Pri lekárskom vyšetrení je odborný lekár povinný predpísať humánny liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu, ktorých predpisovanie je viazané na odbornosť lekára, vždy po vykonaní lekárskeho vyšetrenia súvisiaceho s indikovanou liečbou.
Udelenie poverenia a jeho forma
- Odborný lekár môže po vzájomnej dohode (nemusí byť písomná) poveriť na predpisovanie iného lekára max. na 2 mesiace aj v iných prípadoch, ako sú neprítomnosť na pracovisku alebo nefunkčnosť technických zariadení. Odborný lekár poverenie vyznačí v elektronickom zázname o poskytnutí ambulantnej/ústavnej starostlivosti alebo v lekárskej/prepúšťacej správe o poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Poverený lekár môže byť špecialista aj všeobecný lekár.
Liek od špecialistu tak môže predpisovať aj všeobecný lekár – po vzájomnej dohode a po dobu 2 mesiacov.
Technické zabezpečenie v eZdraví
- Rozhodnutie upravilo udelenie poverenia tak, že atribút doteraz nazvaný „kód odporúčajúceho lekára“ sa bude používať na vykazovanie „kódu poverujúceho lekára“ a „kód PZS odporúčajúceho lekára“ na vykazovanie „kódu PZS poverujúceho lekára“, a to až do vydania vyššej verzie služby eRecept (V6).
Predpísanie humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín po prepustení osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti (nemocnice)
- Upresňuje sa, že pri prepustení osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti je predpisujúci lekár povinný predpísať humánny liek, zdravotnícku pomôcku vrátane individuálne zhotovenej zdravotníckej pomôcky a dietetickú potravinu, ktoré boli osobe indikované počas hospitalizácie, ich podávanie je nevyhnutné aj po prepustení z ústavnej zdravotnej starostlivosti a sú uvedené v prepúšťacej správe v počte balení potrebných na liečbu osoby v trvaní najviac na dobu 30 dní.
Predpisovanie humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín po prepustení z nemocnice všeobecným lekárom
- V prepúšťacej správe môže byť uvedené poverenie pre všeobecného lekára, s ktorým má osoba uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti na predpisovanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny, a to najdlhšie na dobu 6 mesiacov odo dňa prepustenia osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Predpisovanie humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín neatestovaným lekárom
- Na predpísanie humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín pri prepustení osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti (nemocnice) je predpisujúci lekár oprávnený písomne poveriť preskripciou aj neatestovaného lekára.
Uvedené rozhodnutie vydalo Ministerstvo zdravotníctva SR na základe § 128 ods. 8 písm. c) zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Zákon č. 532/2021 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 362/2011 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach nadobudol účinnosť 1. januára 2022. Cieľom novely bola, okrem iného, aj snaha o zvýšenie medicínskej a právnej bezpečnosti pacienta. Ďalším výrazne pozitívnym prvkom novely je zavedenie povinnosti preskripcie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny pri prepustení osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti, a to až na dobu 30 dní. Cieľom tohto opatrenia je odbremeniť pacienta od následnej návštevy lekára v lehote troch dní po ukončení hospitalizácie.
Pred vydaním tohto rozhodnutia, ministerstvo postupovalo v úzkej súčinnosti s dotknutými subjektmi, identifikovalo potenciálne oblasti, ktoré môžu sťažiť prístup pacientov k humánnym liekom, zdravotníckym pomôckam a dietetickým potravinám, zbieralo a vyhodnotilo doručené podnety. V tejto súvislosti ministerstvo dňa 20. 01. 2022 zorganizovalo stretnutie, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia odborných spoločností, Národného centra zdravotníckych informácií a zdravotných poisťovní. Na základe záverov tohto stretnutia ministerstvo predložilo a zaslalo zástupcom návrh riešenia vzniknutej situácie – tí následne ministerstvu doručili pripomienky k uvedenému návrhu. Dňa 08. 02. 2022 sa uskutočnilo ďalšie stretnutie, na ktorom sa zúčastnené strany vyjadrili k vyhodnoteniu doručených pripomienok, pričom ministerstvo zapracovalo do uvedeného rozhodnutia aj časť pripomienok. Rozhodnutie bolo teda pripravené na základe diskusie a spoločného konsenzu s odbornými spoločnosťami, NCZI a zdravotnými poisťovňami.
Schválený dokument je pre všetky subjekty právne záväzný. Rozhodnutie k úprave predpisovania humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín je platné len počas krízovej situácie a je dostupné na webovom sídle MZ SR: https://www.health.gov.sk/Clanok?Hlavna-sprava-COVID-19 v časti: Opatrenia a Rozhodnutia MZ SR.
Zdroj: MZ SR, TS
Obrázok: Freepik
- Syndróm rýchlych úsudkov
- Celé Slovensko oslavovalo Deň kávy
- Vírusy západonílskej horúčky a Usutu na Slovensku: Hygienici a vedci si vzali komáre pod drobnohľad
- Do konca októbra môžu poistenci prehodnotiť zmenu svojej zdravotnej poisťovne
- Nemocnica AGEL Levice prosí darcov krvi o pomoc
- Ľudovít Štúr v zdraví a chorobe
- Stratení v systéme: Ako reálne pomôcť seniorom a ich príbuzným?
- Mikroenkapsulovaný butyrát sodný a synbiotiká v liečbe pacientov so syndrómom dráždivého čreva
- V UNLP Košice pribúdajú prípady intoxikácie hubami
- Ďalšia finančná injekcia pre mobilné hospice
- Negatívne následky infekcie COVID-19 v slovenskej populácii
- Stiahnutie lieku Trandolapril-ratiopharm z trhu
- ROZPOČET PRE ZDRAVOTNÍCTVO JE KONSOLIDAČNÝ
- Kam zmizli umiernení ľudia?
- Európska lieková agentúra (EMA) začala prehodnocovať bezpečnosť liekov obsahujúcich finasterid a dutasterid
- UNLP si pripomína 20. výročie od prvej transplantácie obličkyod živého darcu
- Ministerstvo zdravotníctva predlžuje výzvu na podporu psychiatrických stacionárov
- Svetový deň duševného zdravia 2024: Podpora ľudskosti je pre duševné zdravie kľúčová
- MZ SR – Vyjadrenie Zuzany Dolinkovej
- Rezort zdravotníctva upravuje úhrady potravín pre celiatikov
- Stanovisko APAZ k prijatým konsolidačným opatreniam v oblasti zdravotníctva
- Buďte kľudný, máte celé pľúca
- Pacientka s myasténiou gravis podstupuje inovatívnu liečbu v prešovskej nemocnici
- Vznik a zánik právnych vzťahov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti medzi pacientom a poskytovateľom
- Pacient je konštruktívnym spolutvorcom liečby
- Lekári v SNP
- Na centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti v Bratislavskom kraji poputuje vyše 3,3 miliónov eur
- Skalická osmička: Už tento víkend môžete prispieť ku skvalitneniu života dvoch malých bojovníkov
- Prešovská nemocnica otvorila Mammacentrum
- Najčastejším dôvodom liečby drogovo závislých je závislosť na pervitíne
- V UNLP Košice začali očkovaciu sezónu proti chrípke
- Zdravý rozum a súčasná medicína
- Nepredvídateľná zrada
- Celiatici sa k dietetickým potravinám dostanú jednoduchšie
- Pripravovaný kongres Nové trendy v artroskopickej operatíve: Na ortopédov čakajú praktické workshopy, diskusie s odborníkmi a live operácie
- Môže lekár poskytovat’ zdravotnú starostlivost’ v domácom prostredí pacienta?
- Máte súrodenca so zdravotným postihnutím? Táto iniciatíva vás zaujme
- V pamiatkovo chránenej budove historického areálu UNLP pacientov vítajú vynovené priestory, pribudli moderné prístroje aj nová ambulancia
- Šálkou kávy podporíte predčasne narodené deti
- Na regionálne centrá integrovanej starostlivosti poputuje vyše 37,4 miliónov eur