Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo Rozhodnutie k úprave predpisovania humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. Cieľom rozhodnutia je zjednotiť výklad a postupy predpisovania humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín všeobecnými a odbornými lekármi uvedené v novele zákona o liekoch, účinnej od začiatku roka 2022.
MZ SR upravilo rozhodnutím nasledovné oblasti:
Platnosť odporúčaní na predpísanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny vydaných pred nadobudnutím účinnosti novely
- Platnosť odporúčaní vydaných odborným lekárom pred 1.1.2022 umožňuje všeobecnému lekárovi predpisovať humánny liek, zdravotnícku pomôcku a dietetickú potravinu do doby platnosti odporúčania, maximálne však na 12 mesiacov. Teda liek odporúčaný od odborného lekára v roku 2021 môže v tomto roku predpisovať všeobecný lekár.
Predpísanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny pri návšteve odborného lekára
- Pri lekárskom vyšetrení je odborný lekár povinný predpísať humánny liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu, ktorých predpisovanie je viazané na odbornosť lekára, vždy po vykonaní lekárskeho vyšetrenia súvisiaceho s indikovanou liečbou.
Udelenie poverenia a jeho forma
- Odborný lekár môže po vzájomnej dohode (nemusí byť písomná) poveriť na predpisovanie iného lekára max. na 2 mesiace aj v iných prípadoch, ako sú neprítomnosť na pracovisku alebo nefunkčnosť technických zariadení. Odborný lekár poverenie vyznačí v elektronickom zázname o poskytnutí ambulantnej/ústavnej starostlivosti alebo v lekárskej/prepúšťacej správe o poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Poverený lekár môže byť špecialista aj všeobecný lekár.
Liek od špecialistu tak môže predpisovať aj všeobecný lekár – po vzájomnej dohode a po dobu 2 mesiacov.
Technické zabezpečenie v eZdraví
- Rozhodnutie upravilo udelenie poverenia tak, že atribút doteraz nazvaný „kód odporúčajúceho lekára“ sa bude používať na vykazovanie „kódu poverujúceho lekára“ a „kód PZS odporúčajúceho lekára“ na vykazovanie „kódu PZS poverujúceho lekára“, a to až do vydania vyššej verzie služby eRecept (V6).
Predpísanie humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín po prepustení osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti (nemocnice)
- Upresňuje sa, že pri prepustení osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti je predpisujúci lekár povinný predpísať humánny liek, zdravotnícku pomôcku vrátane individuálne zhotovenej zdravotníckej pomôcky a dietetickú potravinu, ktoré boli osobe indikované počas hospitalizácie, ich podávanie je nevyhnutné aj po prepustení z ústavnej zdravotnej starostlivosti a sú uvedené v prepúšťacej správe v počte balení potrebných na liečbu osoby v trvaní najviac na dobu 30 dní.
Predpisovanie humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín po prepustení z nemocnice všeobecným lekárom
- V prepúšťacej správe môže byť uvedené poverenie pre všeobecného lekára, s ktorým má osoba uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti na predpisovanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny, a to najdlhšie na dobu 6 mesiacov odo dňa prepustenia osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Predpisovanie humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín neatestovaným lekárom
- Na predpísanie humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín pri prepustení osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti (nemocnice) je predpisujúci lekár oprávnený písomne poveriť preskripciou aj neatestovaného lekára.
Uvedené rozhodnutie vydalo Ministerstvo zdravotníctva SR na základe § 128 ods. 8 písm. c) zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Zákon č. 532/2021 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 362/2011 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach nadobudol účinnosť 1. januára 2022. Cieľom novely bola, okrem iného, aj snaha o zvýšenie medicínskej a právnej bezpečnosti pacienta. Ďalším výrazne pozitívnym prvkom novely je zavedenie povinnosti preskripcie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny pri prepustení osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti, a to až na dobu 30 dní. Cieľom tohto opatrenia je odbremeniť pacienta od následnej návštevy lekára v lehote troch dní po ukončení hospitalizácie.
Pred vydaním tohto rozhodnutia, ministerstvo postupovalo v úzkej súčinnosti s dotknutými subjektmi, identifikovalo potenciálne oblasti, ktoré môžu sťažiť prístup pacientov k humánnym liekom, zdravotníckym pomôckam a dietetickým potravinám, zbieralo a vyhodnotilo doručené podnety. V tejto súvislosti ministerstvo dňa 20. 01. 2022 zorganizovalo stretnutie, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia odborných spoločností, Národného centra zdravotníckych informácií a zdravotných poisťovní. Na základe záverov tohto stretnutia ministerstvo predložilo a zaslalo zástupcom návrh riešenia vzniknutej situácie – tí následne ministerstvu doručili pripomienky k uvedenému návrhu. Dňa 08. 02. 2022 sa uskutočnilo ďalšie stretnutie, na ktorom sa zúčastnené strany vyjadrili k vyhodnoteniu doručených pripomienok, pričom ministerstvo zapracovalo do uvedeného rozhodnutia aj časť pripomienok. Rozhodnutie bolo teda pripravené na základe diskusie a spoločného konsenzu s odbornými spoločnosťami, NCZI a zdravotnými poisťovňami.
Schválený dokument je pre všetky subjekty právne záväzný. Rozhodnutie k úprave predpisovania humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín je platné len počas krízovej situácie a je dostupné na webovom sídle MZ SR: https://www.health.gov.sk/Clanok?Hlavna-sprava-COVID-19 v časti: Opatrenia a Rozhodnutia MZ SR.
Zdroj: MZ SR, TS
Obrázok: Freepik
- Alarmujúca situácia v slovenskej geriatrii
- Blíži sa Svetový deň vody 2023, dajte si bezplatne skontrolovať dusičnany a dusitany vo vode z vašej studne
- Inovatívne technológie sú budúcnosťou nášho zdravotníctva
- Peľová situácia v SR za 10. týždeň 2023
- Trénovať mozgové funkcie je potrebné aj v seniorskom veku
- ÚDZS: Do tvorby cien zdravotných výkonov treba vniesť transparentné pravidlá
- Nozokomiálne nákazy sú multidisciplinárnym problémom
- Európske štandardy starostlivosti o zdravie novorodencov už aj na Slovensku
- Podtlaková terapia znižuje bolesť a urýchľuje hojenie
- STIAHNUTIE LIEKU PHACEBONATE 50 MG Z TRHU
- Vyhláška k povinnej domácej izolácii pre pozitívnych na COVID-19 sa zruší od 20. marca
- Črevné parazity sú rozšírenejšie, ako si myslíte
- NCZI: Glaukóm je najčastejšou diagnózou v očných ambulanciách
- NCZI: ezdravie potrebuje urgentne obnovu infraštruktúry
- V preventívnych aktivitách potrebujeme konštruktívny prístup
- Včasná diagnostika pomáha pri liečbe zeleného zákalu, ktorý môže vyústiť do slepoty
- „Minimalizovať riziká vzniku geriatrických syndrómov je takmer nemožné,“ hovorí primárka oddelenia dlhodobo chorých
- Financie z plánu obnovy potrebujú aj nemocnice v regiónoch
- UNLP oceňuje aktivitu mladých rómskych darcov obličiek
- MZ SR: Sestry volajú po jednotnej uniforme. O ich finálnej podobe rozhodnú skúsenosti z praxe
- Medici čítajú malým pacientom v detskej nemocnici rozprávky z knižky svojej spolužiačky Ľubomíry Marczellovej
- AGELLAB oslavuje mesiac venovaný ženám špecializovaným balíčkom vyšetrení
- Pravda, lož a sloboda
- Operácia v dvanástej hodine života
- Regióny sa pridávajú k boju proti rakovine spôsobnej HPV vírusom na Slovensku
- Aktuálna situácia akútnych respiračných ochorení a chrípky
- Rekonštrukcia striech UNLP na Tr. SNP
- Spoločnosť AGEL SK, UPJŠ a Lekárska fakulta v Košiciach podpísali Rámcovú zmluvu o vzájomnej spolupráci
- Peľová situácia v SR za 8. týždeň 2023
- Liečivé účinky magnetu pomáhajú aj pacientom handlovskej nemocnice
- Ministerstvo zdravotníctva rozširuje podmienky pri troch výzvach z oblasti duševného zdravia
- Inovácie, roboty, bezpečnosť – to je budúcnosť zdravotníctva
- PLATNOSŤ DIGITÁLNYCH COVID PREUKAZOV EÚ S POSILŇUJÚCOU DÁVKOU JE NEOBMEDZENÁ, NCZI ICH PREVYDÁVA AUTOMATICKY
- Slovenský trh s liekmi na predpis medziročne vzrástol o 9 % vďaka inovatívnej liečbe, trh s voľnopredajnými liekmi si polepšil o 14 %
- Historický úspech našej vedy: výskumník UK Michal Májek získal prestížny grant ERC
- Ženské zdravie je podmienené hormonálnymi zmenami
- Gynekológovia zaviedli novú metódu na vyšetrenie prítomnosti metastáz
- Otehotnieť nemusí byť vždy jednoduché. Vek je jedným z kľúčových faktorov
- Vláda schválila novelu, ktorá prinesie zvýšenú ochranu zdravia mladistvých aj zníženie administratívnej záťaže
- Kliešť obyčajný ešte spí, na očkovanie však myslite už teraz