Bratislava, 21. apríla 2022 – Od 1. mája 2022 sa 12-ročné deti na Slovensku budú môcť bez doplatku očkovať 9-valentnou vakcínou proti HPV: vírusu, ktorý spôsobuje až 5% onkologických ochorení. Samotná úhrada očkovania je však iba začiatok cesty k zlepšovaniu prevencie na Slovensku, kde je miera zaočkovanosti proti HPV vírusu na úrovni iba 15%. Zdravotnícky sektor sa preto spojil a dohodol na konkrétnych krokoch, ktorými chce podporiť zvyšovanie zaočkovanosti a zlepšiť stav prevencie na Slovensku.
Očkovanie pre všetky 12-ročné deti bez rozdielu
Ľudský papilomavírus (HPV) spôsobuje infekciu, s ktorou sa počas života stretne väčšina ľudí. V mnohých prípadoch vedie k životu ohrozujúcim ochoreniam: najčastejšie spôsobuje rakovinu krčka maternice, vagíny alebo análneho otvoru. Samotná rakovina krčka maternice spôsobená HPV vírusom je druhou najčastejšie sa vyskytujúcou rakovinou u žien vo veku 0-44 rokov na Slovensku.
Najnovšie štúdie ukazujú, že počet pacientiek, ktoré tomuto typu rakoviny podľahnú, by sa mohol významne znížiť, a to práve vďaka očkovaniu. „Mnoho ľudí nevie, že toto je jediný typ rakoviny, proti ktorému sa dá očkovať. Rodičia nevedia, že môžu takto pomôcť svojim deťom jednoduchým spôsobom,“ hovorí MUDr. Elena Prokopová, hlavná odborníčka pre pediatriu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Situácia sa však môže výrazne zmeniť, keďže od začiatku mája 2022 môže každý rodič na Slovensku dať bez doplatku zaočkovať proti HPV svoje dieťa od 12. do 13. roku života. Rodičia tak môžu veľmi efektívne prispieť k zníženiu výskytu rakoviny vyvolanej HPV u svojich detí, pričom ich 9-valentná vakcína proti HPV môže ochraňovať po celý život.
Intenzívne informačné kampane aj podpora cieleného vzdelávania
Sprístupnenie očkovania pre deti je však iba začiatok cesty k zlepšeniu prevencie ochorení vyvolaných HPV na Slovensku. „Kým sa o možnostiach a prínosoch očkovania nedozvie čo najviac ľudí, nebude ani takýto dobrý prvý krok stačiť. Dnes potrebujeme, aby sa spojili všetky inštitúcie, ktoré majú možnosť informovať a vzdelávať, a cielene šírili správne informácie o možnostiach prevencie,“ vysvetľuje MUDr. Prokopová. Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti preto navrhla Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu, v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva a pacientskymi organizáciami, realizáciu pilotného projektu onko-výchovy na stredných školách.
„Chceme otvoriť priestor na interaktívne vzdelávanie o prevencii onkologických ochorení, a to nielen v súvislosti s HPV, ale aj ďalšími rozšírenými a preventabilnými ochoreniami ako je rakovina hrubého čreva, prsníkov či pľúc,“ objasňuje MUDr. Prokopová. Výzva sa stretla s pozitívnym ohlasom aj u relevantných ministerstiev. „Prevencia je kľúčová téma, ktorú ministerstvo zdravotníctva podporuje. Už dnes sa koordinujeme v aktivitách a spolupracujeme s hlavnými odborníkmi, pacientskymi organizáciami aj zdravotnými poisťovňami. Pilotný projekt na školách je dobrý spôsob ako začať hovoriť o prevencii priamo s mladými ľuďmi a vychovávať ich k zodpovednosti za vlastné zdravie,“ vyslovuje podporu štátny tajomník rezortu, prof. Robert Babeľa. Rovnako pozitívne k projektu pristupuje aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. „Pre rezort školstva je mimoriadne dôležité podporovať vzdelávanie o prevencii a zodpovednosti za zdravie. Tento rok chceme vyskúšať pilotný projekt na 10 školách, na ktorých sa budú žiaci vzdelávať interaktívnou formou. Ak sa to stretne s pozitívnym ohlasom, tak od septembra bude ministerstvo školstva pokračovať v tomto projekte na ďalších školách po celom Slovensku“, uviedla štátna tajomníčka Svetlana Síthová.
Do cieleného vzdelávania sa zapoja aj zdravotné poisťovne, pacientske organizácie a odborné inštitúcie. Všetky zdravotné poisťovne napríklad plánujú svojich poistencov cielene informovať o možnostiach očkovania proti HPV. „Poisťovne sme vyzvali, aby informovali rodičov 12-ročných detí o možnosti očkovania prostredníctvom SMS správ alebo cez cielené newslettre na túto tému,“ objasňuje MUDr. Prokopová. Svojimi aktivitami sa do zlepšovania prevencie tiež zapoja pacientske organizácie NIE Rakovine, Liga proti rakovine a Národný onkologický inštitút.
Zdroj: Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti, TS
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov
- Chronická obštrukčná choroba pľúc
- Zvolenská nemocnica otvára novú ambulanciu klinickej psychológie
- Medzi Slovákmi dominujú afektívne a stresom podmienené poruchy, pribúda porúch príjmu potravy
- Efektívnejšie zdravotníctvo
- Dojčata na kyslíku
- Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek s údivom sleduje medializované informácie o vyplácaní stabilizačného príspevku
- VÝZVA SLOVENSKÝCH PRIMÁRNYCH PEDIATROV RODIČOM DETÍ A SPOLOČNOSTI
- Čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch
- Ministerstvo finalizuje prvé čiastkové výsledky reformy nemocničnej siete
- Svet môže v budúcnosti pandémiu zvládnuť lepšie
- Stabilizačný príspevok – zásadné informácie