Vláda dnes odklepla výstavbu nemocníc na Rázsochách aj v Martine

Vláda SR dnes odobrila návrh na výstavbu Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine a novej Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy, ktoré budú financované ako investičné projekty z Plánu obnovy a odolnosti SR.

„Rozhodli sme sa, že postavíme dve špičkové nemocnice, ktoré budú vychovávať nových lekárov a budú to nemocnice vysokej kvality. Sú to dve miesta, ktoré budú vychovávať našich najkvalitnejších lekárov,“ uviedol premiér Eduard Heger po rokovaní vlády.

„V septembri po schválení metodiky na výber ďalších nemocníc, či už rekonštrukcií alebo nových nemocníc a prístrojového vybavenia, sa budú podľa tejto metodiky vyberať ďalší adepti, aby mohli postaviť alebo zrekonštruovať nemocnice na celom Slovensku,“ upresnil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Výstavbou novej univerzitnej nemocnice v Bratislave získa Slovensko novú kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, jej priamu spoluprácu s novým konceptom vzdelávania medicínskych pracovníkov univerzitného typu a implementáciu  výsledkov klinického výskumu. Konkrétnymi cieľmi do roku 2030 sú, napríklad, zníženie odvrátiteľnej úmrtnosti v bratislavskom regióne o 30 % či navýšenie kapacít dlhodobej a následnej starostlivosti o 100 %, alebo aj zníženie migrácie zamestnancov do zahraničia a lôžka v počte 653.  Schválený materiál počíta s výstavbou hrubej stavby („shell and core“) za maximálny limit na zhotovenie hrubej stavby, teda do výšky cca 281 miliónov eur.

Bližšie k splneniu programového vyhlásenia vlády je vládny kabinet aj v prípade schváleného uznesenia týkajúceho sa výstavby novej Univerzitnej nemocnice v Martine – tento projekt je v pomerne vysokom štádiu rozpracovanosti a má veľký význam nielen pre jej regionálne umiestnenie, ale najmä pre vzdelávanie zdravotníckych profesionálov. Nová nemocnica bude mať vlastnú ambulantnú, diagnostickú a terapeutickú časť, samostatný trakt pre detskú medicínu a urgentný príjem s traumacentrom prispôsobeným na zmiešanú prevádzku detí a dospelých. Vznikne tiež 660 lôžok. Investičné náklady na zhotovenie hrubej stavby  („Full fitout“), súčasťou sumy sú vo výške takmer 330 miliónov eur, v nich sú započítané už aj medicínske technológie a vnútorné vybavenie nemocnice.

Uplynulý týždeň kabinet schválil uznesenie k materiálu: Návrh k realizácii plnenia niektorých úloh vyplývajúcich z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky (https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/27407/1), ktoré ukladá ministrovi zdravotníctva koordinovať legislatívne činnosti s cieľom novelizácie dotknutých právnych predpisov, ktoré vytvoria právny základ a podmienky pre efektívnu realizáciu investícií v oblasti výstavby nemocníc, v čase a za podmienok stanovených v súvislosti s Plánom obnovy a odolnosti; ako aj predložiť na rokovanie vlády SR návrh zákona, ktorým sa upravia podmienky pre efektívnu realizáciu investícií v oblasti výstavby nemocníc, v čase a za podmienok stanovených v súvislosti s Plánom obnovy a odolnosti – do 21. septembra 2022. Cieľom je najmä skrátenie lehôt, a to v oblasti týkajúcich sa cestných a inžinierskych sietí, životného prostredia a urbanizmu, úprav záväzných dokumentov územného plánovania, zmien vo vydávaných povoleniach, ako aj úprav povinností dodržiavania postupov a časových lehôt.

Aj v spolupráci s ostatnými rezortmi už na ministerstve zdravotníctva prebieha analýza právnych predpisov, ktorá určí, aké zmeny by mohli zefektívniť a urýchliť procesy pri realizácii výstavby či rekonštrukcie nemocníc.

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *