Horúčavy pomerne ťažko zvládajú nielen dospelí, ale aj deti a čím sú menšie, tým sú pre ne vysoké denné teploty náročnejšie. Aj preto je dôležité vedieť, ako sa o novorodencov a dojčatá počas teplých letných mesiacov postarať. Téme sa venuje primárka Novorodeneckého oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Slávka Virágová, PhD.
Prečo je pri bábätkách dôležitejšie než pri dospelej osobe myslieť na pravidelné dopĺňanie tekutín?
Kým obsah vody je u dospelého človeka približne 60 %, u malých detí je to až 80 %, a preto sú počas horúčav na prísun tekutín citlivejšie. Ak je bábätko dojčené, bude si pýtať papať dosť často, hoci aj každú polhodinu, bude si sať krátko – len predné mliečko, ktoré mu uhasí smäd. Nedojčeným deťom je vhodné ponúkať dojčenskú vodičku a u starších detí je vhodné ponúkať vodu častejšie ako v nie horúcom počasí. Čo sa týka stravovania väčších detí, mali by sa im podávať ľahšie jedlá, ktoré nie sú mastné, ale ani príliš horúce. Ideálnymi sú sezónne zeleniny, ovocie a šťavy, dobrou voľbou je napríklad melón, keďže nielen dopĺňa tekutiny, ale dokáže aj príjemne schladiť.
Ako obliekať bábätká?
Zvyčajne sa riadime univerzálnou radou pri obliekaní bábätiek – bábätko by malo mať jednu vrstvu oblečenia navyše oproti dospelým. V horúcom letnom počasí, keď teplomery ukazujú 30 °C či viac však môžeme od tejto zásady upustiť, teda bábätku postačí aj jedna vrstvu oblečenia, napríklad tenučké body. Ideálny materiál je najmä bavlna, pretože umožňuje pokožke dýchať, bábätko sa zbytočne nepotí a bavlna, prípadne organická bavlna, ktorá je úžasne mäkučká a bez rôznych nebezpečných látok, akými sú zvyšky pesticídov, nebezpečné farbivá, je príjemná pre pokožku. Bábätká v kočíkoch nepotrebujú v horúčavách čiapku. Ak ale nechcete nechať holú hlávku, potom sú vhodné vzdušné jemné čiapky určené na leto, opäť ideálne z jemnej tenkej bavlny. Tým najmenším môžeme obliecť tenké bavlnené ponožky. V lete nie sú do kočíkov vhodné prikrývky ako perinky, paplóny či deky, stačí zľahka prekryť tenkou látkovou plienkou. Netreba zabúdať na sieťku proti hmyzu.
V akom čase je vhodné vybrať sa s bábätkom na prechádzku?
Novorodenci a dojčatá na priame slnko rozhodne nepatria, práve naopak. Treba ich pred ním chrániť. Ani ten najjemnejší opaľovací prípravok nie je vhodnou alternatívou. Pokožka novorodenca je jemná a citlivá. Snažíme sa voliť prechádzky na čerstvom vzduchu po tieni. Vhodné sú napríklad prechádzky po lesných parkoch alebo počas pobytu na čerstvom vzduchu umiestniť kočík s dieťatkom do tieňa, napríklad pod slnečník, ak nemáte kočík so slnečnou clonou. Tiež je dôležité zvoliť vhodný čas na prechádzky – v dopoludňajších hodinách, kedy ešte intenzita tepla nie je vysoká a v neskorých odpoludňajších hodinách, kedy už intenzita tepla nie je vysoká. Častejšie sprchovanie alebo osvieženie tela vlažným uterákom či plienkou je lepšie ako ochladzovanie sa v obchodnom centre.
Ako pomôcť bábätku lepšie zvládnuť tropické noci?
Skúste vytvoriť príjemné prostredie tým, že miestnosť, v ktorej spinká poriadne prevetráte, schladíte, prípadne necháte otvorené okno aj na noc. Treba ale dbať na to, aby bábätko nebolo v prievane. Na oblečenie stačí tenké pyžamko a naozaj tenká prikrývka, nie perinka, paplón či deka alebo nechajte bábätko spinkať v letnom spacom vaku. Počas noci môže vyžadovať viac tekutín.
Na čo je potrebné myslieť pri cestovaní?
Pokiaľ to nie je nevyhnutné, v tropických horúčavách necestujte s bábätkom autom. Ak sa rozhodnete ísť s dieťatkom na dlhšiu cestu, napríklad na dovolenku k moru, cestujte radšej v noci, keď v aute nie je tak horúco. Voľte destinácie, ktoré sú blízke vzdialenosťou aj kultúrou. Exotické krajiny sú určite zaujímavé, ale hrozí tu aj vyššie riziko rôznych infekcií a potrebné diagnostické a terapeutické možnosti môžu byť obmedzené. Nikdy, za žiadnych okolností, nenechávajte bábätko zatvorené v aute bez dozoru! Teplota v aute v lete sa veľmi zvyšuje, čo je nebezpečné, bábätko sa aj za pár minút môže prehriať a môže to mať vážne zdravotné následky. Aby na dieťatko nesvietilo slnko, môžete si pomôcť bavlnenými plienkami zavesenými na oknách auta alebo slnečnými clonami do auta. Pri dlhších cestách treba robiť prestávky a dopĺňať bábätku tekutiny. Klimatizácia pre bábätká nie je vhodná. Treba mať na pamäti, že aj pre dospelých by rozdiel medzi klimatizovaným priestorom a vonkajším prostredím nemal byť väčší ako 5 – 6 ° C, teplotný „šok“ môže byť tiež nebezpečný. Teplo v kočíku je porovnateľné s tým v aute, preto je vhodné používať taký kočík, v ktorom dostatočne prúdi vzduch, napríklad vďaka sieťke.
Zdroj, foto: AGEL SK, TS
- Po covide na Madagaskare
- Vlani darovalo v levickej nemocnici krv takmer 2100 darcov
- Skalická nemocnica zavádza terapiu rázovou vlnou
- DEFORMITY TVÁRE SA DAJÚ ZMENIŤ Pomôcť môžu tzv. ORTOGNÁTNE OPERÁCIE
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov