MZ SR: Skúsenosti s medziregionálnymi hrozbami nám ukázali dôležitosť nadnárodnej koordinácie

V izraelskom Tel Avive sa koná 72. zasadnutie Regionálneho výboru WHO pre Európu. Slovensko na rokovaní zastupuje minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý na rokovaní ocenil, že problematika HIV, AIDS, tuberkulózy a zdravotných postihnutí sú súčasťou programu tohtoročného regionálneho výboru, nakoľko ide z pohľadu Slovenska o dôležité témy, aj vzhľadom na príchod vojnových utečencov z Ukrajiny, ktorí boli nútení opustiť svoju krajinu.

Podľa ministra Vladimíra Lengvarského nemožno uplynulé dva roky definovať iným slovom ako turbulentné: “Medzinárodné spoločenstvo bolo zasiahnuté mimoriadnymi udalosťami v oblasti verejného zdravia. Navyše, od začiatku tohto roka čelíme rozsiahlej agresii Ruskej federácie proti Ukrajine. Takáto nepriateľská akcia spolu s ďalšími akciami, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom a ktoré zasahujú do rôznych oblastí sveta, sú odsúdeniahodné v čo najdôraznejšom zmysle,” povedal Vladimír Lengvarský. 

Pozitívom uplynulých rokov však je, že výzvy v oblasti verejného zdravia, s ktorými sme sa stretli, budú z dlhodobého hľadiska slúžiť aj ako hnacia sila dôležitých zmien. Súčasná situácia si preto vyžaduje silnú WHO, efektívne zdravotné stratégie vypracované na globálnej a regionálnej úrovni a úzku medzinárodnú spoluprácu s ústrednou úlohou členských štátov.

Najnovšie skúsenosti s medziregionálnymi hrozbami nám ukázali význam dobre prispôsobených opatrení a medzinárodnej koordinácie, a preto sme presvedčení, že investície do fázy pripravenosti a reakcie na mimoriadne udalosti v oblasti verejného zdravia, ako aj budovanie odolných zdravotných systémov, sa veľmi oplatí,” uviedol minister. 

Okrem zaradenia HIV, AIDS  a tuberkulózy medzi témy zasadnutia, minister pripomenul význam starostlivosti o duševné zdravie. “V tomto ohľade by sa nemal pripisovať menší význam otázkam duševného zdravia a psychosociálnej podpory, a preto som obzvlášť rád, že generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjadril svoju podporu v tejto veci počas júnovej návštevy Slovenska,” uzavrel minister Vladimír Lengvarský.

Rokovanie regionálneho výboru WHO otvoril izraelský prezident Jicchak Herzog. „Hoci je Izrael malá krajina s malým množstvom prírodných zdrojov, sme požehnaní fenomenálnymi ľudskými zdrojmi,“ uviedla izraelská hlava štátu.  „Izrael je domovom nespočetných priekopníckych začínajúcich firiem v oblasti medicínskych a zdravotníckych technológií, ktoré posúvajú hranice ľudskej predstavivosti. Spolu s európskymi a medzinárodnými inštitúciami môžeme vyvinúť objavy, ktoré umožnia ľuďom žiť zdravšie a dlhšie,“ dodal prezident Herzog.

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *