Rakovina prsníka predstavuje u žien najčastejšie nádorové ochorenie. Každoročne je po celom svete diagnostikovaných viac ako 2 milióny nových prípadov. Odhaduje sa, že predstavuje takmer 30 % všetkých nových druhov rakoviny u žien. Slovensko sa nachádza v hornej tretine poradia krajín, kde sú najvyššie hodnoty výskytu tohto karcinómu. Podľa posledných štatistických ukazovateľov bolo ku koncu roka 2020 na SR zaregistrovaných takmer 3 000 pacientok s touto diagnózou. Ročne je karcinóm prsníka diagnostikovaný aj asi 60 mužom na Slovensku, z ktorých každý piaty muž tejto chorobe podľahne.
Prevencia rakoviny prsníka býva príliš často podceňovaná, či dokonca zľahčovaná a pacienti sa tak dostanú k lekárovi až vo chvíli, keď už je situácia vážna. Rakovina prsníkov má mnoho podtypov a zároveň každá pacientka s rakovinou prsníka je jedinečná. Rodinná anamnéza má veľmi významnú úlohu. „U žien s príbuzným prvého stupňa ako dieťa, súrodenec alebo rodič s karcinómom prsníka je riziko dvojnásobné a ak bol príbuznej diagnostikovaný karcinóm prsníka ešte pred menopauzou, riziko sa strojnásobuje,“ hovorí MUDr. Erika Bese Jóbová, lekárka Oddelenia klinickej a radiačnej onkológie Nemocnice AGEL Komárno. Najčastejším príznakom je hrčka v prsníku alebo v pazuche, zmena vo veľkosti alebo tvare prsníka, vtiahnutá bradavka, menej častá je bolesť prsníka alebo výtok z bradavky. Tieto príznaky sa však nemusia objaviť vždy. Akonáhle sa príznak objaví, netreba otáľať s návštevou lekára. Základom prevencie je samovyšetrenie prsníkov každý mesiac. Avšak prieskumy ukazujú, že si ho vykonáva iba 10 % žien. Samovyšetrenie odborníci odporúčajú od 20-tich rokov, najlepšie na 3-4. deň po skončení menštruácie.
V rámci prevencie karcinómu prsníka je určené mamografické a ultrasonografické vyšetrenie. „U mladších žien je prsník žľaznatý a možné zmeny prsníkov sú lepšie viditeľné ultrazvukom. Po dovŕšení štyridsiatky by súčasťou preventívnej prehliadky mala byť aj skríningová mamografia. Vykonáva sa žene bez akýchkoľvek ťažkostí, vie odhaliť malé ložiská do 20 mm, ktoré ešte pravdepodobne metastázy nevytvorili,“ upozorňuje na dôležitosť prevencie MUDr. Erika Bese Jóbová. Pravidelné kontroly prsníkov skríningovou mamografiou u žien každé dva roky zachráni život 2-6 ženám z 1000. Na tomto vyšetrení sa však zúčastňuje menej ako 30 percent žien, ideálne by to malo byť aspoň 70 percent. Pacientka sa postaví pred špeciálny röntgenový prístroj, technik položí prsník na plastovú dosku a ďalšia doska prsník pritlačí zhora. Pri tomto sploštení môže pocítiť tlak, ktorý trvá približne 25 sekúnd, zopakuje sa snímkovanie z druhej polohy. Celkový čas vyšetrenia je asi 10 minút a výsledok je ihneď k dispozícii po vyšetrení.
Odhadom asi 10 percent žien verí rôznym článkom na internete, ktoré sa vyjadrujú o mamografii negatívne. Najrozšírenejšou obavou je bolesť alebo drvenie prsníka pri vyšetrení. Prsná žľaza nie je tak jemná, aby mohlo krátke 3 sekundové väčšie stlačenie vyvolať nejakú chorobu. Veď prsník počas života ženy zvládne mnoho nechcených úderov rukami pri športoch, dokonca zvládne tehotenstvo a dojčenie. Okrem toho niektoré ženy majú obavy z toho, že žiarenie zvyšuje riziko vzniku karcinómu. „Ide o absurdnú obavu, pretože dávka radiačného žiarenia je skutočne malá, niekoľkonásobne nižšia a šetrnejšia ako pri bežnom RTG kostí alebo CT,“ vyvracia obavy MUDr. Erika Bese Jóbová.
Karcinóm prsníka sa diagnostikuje pomocou klinického vyšetrenia, zobrazovacími vyšetreniami a biopsiou. Ak je podozrenie na karcinóm, odoberie sa biopsia z nádoru predtým, než sa začne plánovať akákoľvek liečba. „Biopsia nám poskytuje dôležitú informáciu o type karcinómu prsníka. Existuje päť štádií. Všeobecne platí, že čím nižšie štádium, tým lepšia prognóza a väčšia šanca k vyliečeniu,“ hovorí pani doktorka Bese Jóbová. Následne sa určí rozsah (staging) ochorenia, ktorý je rozhodujúcim faktorom na stanovenie spôsobu liečby. Onkologická liečba karcinómu prsníka podľa rozsahu ochorenia môže byť chirurgická pri včasnom štádiu, pri pokročilom alebo metastatickom karcinóme je indikácia na systémovú chemoterapiu alebo rádioterapiu (ožarovanie prsníka).
Onkologická liečba napreduje a každým rokom sú dostupné nové lieky. Vyhliadky sú veľmi dobré. Ak sa ochorenie zistí včas a správne lieči, účinnosť liečby dosahuje 90 – 100 %.
Zdroj: AGEL SK, TS
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov
- Chronická obštrukčná choroba pľúc
- Zvolenská nemocnica otvára novú ambulanciu klinickej psychológie
- Medzi Slovákmi dominujú afektívne a stresom podmienené poruchy, pribúda porúch príjmu potravy
- Efektívnejšie zdravotníctvo