Spoločnosť Neuraxpharm vstupuje na trh s digitálnymi zdravotníckymi pomôckami a uvádza naň nositeľné zariadenie vyvinuté spoločnosťou mjn-neuro

Spoločnosť Neuraxpharm, ktorá sa špecializuje na poruchy centrálneho nervového systému (CNS), podpísala s mjn-neuro zmluvu o exkluzívnych právach na predaj tohto výrobku v Európe

Düsseldorf a Barcelona / Blanes, Girona, 25. októbra 2022 – Skupina Neuraxpharm (Neuraxpharm), popredná európska farmaceutická spoločnosť, ktorá sa zaoberá poruchami centrálneho nervového systému (CNS), a start-up mjn-neuro, ktorý navrhuje, vyrába a predáva zdravotnícke pomôcky, dnes oznámili podpis zmluvy o komercializácii prístroja mjn-SERAS. Ide o nositeľné zdravotnícke zariadenie, ktorého cieľom je predvídať riziko epileptického záchvatu.

Podpísaním tejto dohody rozširuje Neuraxpharm svoju komplexnú ponuku pre pacientov s epilepsiou a vstupuje na trh s riešeniami, ktoré nespočívajú len v podávaní liekov. Pre spoločnosť je uvedenie digitálnej zdravotníckej pomôcky a nositeľného zariadenia významným krokom. Digitálne pomôcky sú kritickou súčasťou starostlivosti o CNS a majú veľký potenciál. Pacienti totiž prirodzene hľadajú rôzne riešenia, ktoré by zodpovedali ich potrebám a zároveň rastie dopyt po systémoch, ktoré by tieto riešenia široko sprístupňovali.

Dohoda s mjn-neuro sa vzťahuje na všetky členské štáty EÚ a tiež na Spojené kráľovstvo, Nórsko, Island, Lichtenštajnsko a Švajčiarsko. Od roku 2020 získava mjn-SERAS finančné prostriedky na vývoj projektu od Európskeho technologického inštitútu (EIT Health), orgánu Európskej únie, a to vďaka programom Bridgehead a Start-up Amplifier. Projekt v roku 2018 podporila Európska komisia z programu EÚ Horizon 2020 a podieľa sa na ňom aj konzorcium firiem a zdravotníckych pracovníkov.

Dr. Jörg-Thomas Dierks, CEO spoločnosti Neuraxpharm, uviedol: Dohoda o komercializácii prístroja mjn-SERAS je dôležitým krokom v našej stratégii ponúkať účinné riešenia pre pacientov s epilepsiou. V zdravotníctve existuje obrovský nenaplnený potenciál inovatívnych riešení pre túto oblasť. Vstupom na trh s digitálnymi pomôckami môže spoločnosť Neuraxpharm tento potenciál využiť a poskytnúť pacientom s epilepsiou ďalšiu pomoc. Budeme ďalej rozširovať našu ponuku, ktorá pacientom s epilepsiou a inými poruchami centrálnej nervovej sústavy poskytne nové digitálne riešenia.“

David Blánquez, CEO a spoluzakladateľ mjn-neuro, dodáva: Pre rozvoj našej spoločnosti má táto spolupráca a vývoj nového prístroja zásadný význam. Dohoda podpísaná so spoločnosťou Neuraxpharm je dôležitým míľnikom v našej stratégii a rozvíja trh s prostriedkami boja proti epilepsii. So spoločnosťou Neuraxpharm máme toho veľa spoločného – prostredníctvom inovácií a digitálnych zdravotníckych pomôcok hľadáme spôsoby, ako zlepšiť kvalitu života ľudí s epilepsiou. Preto sme presvedčení, že spoločne dokážeme v nadchádzajúcich rokoch dosiahnuť ešte viac.“

mjn-SERAS je digitálne zariadenie, ktoré pomáha predchádzať nehodám spôsobeným epileptickými záchvatmi u pacientov rezistentných na lieky. Zdravotnícky prístroj sa skladá z neinvazívneho senzora, ktorý v reálnom čase monitoruje elektrickú aktivitu mozgu a vďaka algoritmom umelej inteligencie spúšťa varovanie, keď je riziko epileptických záchvatov vysoké.

Zariadenie získalo v roku 2020 osvedčenie CE od BSI Group, medzinárodného certifikačného orgánu. Výsledky klinickej štúdie sa očakávajú v druhej polovici roku 2023. Pôjde o prvé nositeľné zariadenie, ktoré dokáže predpovedať záchvaty, a vďaka tomu poskytne čas na presun na bezpečné miesto a pomôže predchádzať nehodám a zraneniam.

Epilepsia je mozgová porucha charakterizovaná abnormálnou elektrickou aktivitou, ktorá spôsobuje nepredvídateľné záchvaty, neobvyklé správanie, pocity a niekedy aj stratu vedomia. Takéto záchvaty sa môžu objaviť niekoľkokrát denne a môžu spôsobovať nehody a zranenia. Nepredvídateľnosť týchto stavov má okrem fyzických dopadov aj negatívny vplyv na duševné zdravie. Je zrejmé, že medzi ľuďmi postihnutými epilepsiou je častá úzkosť, stres a depresia. Porucha negatívne ovplyvňuje kvalitu života ľudí, ich sociálnu integráciu a pacienti tiež často čelia stigmatizácii. Epilepsia je jednou z najbežnejších chronických porúch dneška a trpí ňou viac ako 50 miliónov osôb všetkých vekových skupín[1].


[1] Správa WHO

Zdroj, foto: Neuraxpharm, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *