Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy

Viac ako 22 miliónov eur z plánu obnovy a odolnosti poputuje do obnovy vozového parku záchrannej zdravotnej služby. Z prostriedkov sa zakúpi takmer 200 nových moderných vozidiel – ambulancií, ktoré budú slúžiť záchranárom pri ochrane zdravia a životov ľudí na Slovensku. Vláda SR rozhodla, že priamymi príjemcami financií z Plánu obnovy a odolnosti SR budú Záchranná zdravotná služba Bratislava a Záchranná služba Košice.

„Veľká časť vozového parku, ktorý využívajú štátni záchranári, je v nevyhovujúcom stave. Okrem samotného veku majú vozidlá aj neprimeraný nájazd kilometrov, často viac ako 500-tisíc. Pritom pri práci záchranárov rozhodujú často minúty. V prípade, ak nebudeme vysoký investičný dlh a potenciálne technické problémy riešiť, mohli by sme časom zaplatiť privysokú cenu,“ vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Prostredníctvom obnovy vozového parku sa predovšetkým zvýši dostupnosť zdravotnej starostlivosti a minimalizujú prípady, kedy pre možnú poruchu na vozidle musí na zásah smerovať iná posádka záchrannej zdravotnej služby. Súčasťou nových ambulancií bude aj moderné materiálno-technické vybavenie zodpovedajúce aktuálnym trendom urgentnej zdravotnej starostlivosti vo svete.

Novinkou je zavedenie do praxe posádok rýchlej lekárskej pomoci typu rendez-vous (RV). Ich vozidlá majú rozmery osobného auta, no sú vybavené na poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti ako klasické posádky.

„Určené sú najmä do veľkých miest. Rendez-vous vozidlá vďaka svojím rozmerom a obratnosti sa jednoduchšie a rýchlejšie dostanú na miesto zásahu cez hustú dopravnú premávku. Lekár v spolupráci so zdravotníckym záchranárom na mieste zhodnotí stav a poskytne pacientovi neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ pokračuje Vladimír Lengvarský.

Okrem obnovy vozového parku sa ministerstvo zdravotníctva zaoberá aj samotnými stanicami záchrannej zdravotnej služby. V júli minulého roka Vláda SR určila za príjemcu investície z plánu obnovy a odolnosti Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky. Následne bola ukončená prípravná fáza – priame vyzvanie. Do modernizácie staníc záchrannej zdravotnej služby tak z plánu obnovy a odolnosti poputuje 30,6 milióna eur. Nové alebo vynovené stanice budú záchranárom slúžiť už v roku 2025.

Foto: Memed_Nurrohmad z Pixabay

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *