COVID-19: Liek molnupiravir je dostupný v nemocničných lekárňach a v ambulanciách urgentného príjmu

Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje na krátkodobý nedostatok antivirotického lieku s obsahom liečiva molnupiravir (Lagevrio 200 mg) pre výdaj vo verejných lekárňach na základe receptu alebo e-receptu, vystavených lekárom v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo lekárom so špecializáciou v inom špecializačnom odbore. Liek je naďalej dostupný v nemocničných lekárňach a pre podávanie v ambulanciách urgentného príjmu.

Liek určený pre pacientov s rizikom ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 molnupiravir (Lagevrio 200 mg) môže v zmysle stanovených podmienok indikovať rizikovým pacientom aj všeobecný lekár.

U pacienta je vyžadovaný pozitívny výsledok testu, ako aj zaradenie medzi osoby so zvýšeným rizikom ťažkého priebehu. Aktuálne je však značne obmedzené množstvo lieku, dostupné prostredníctvom verejných lekární. Liek je však dostupný v nemocničných lekárňach a v ambulanciách urgentného príjmu.

Rezort zdravotníctva intenzívne situáciu rieši.

Na základe rozhodnutia ošetrujúceho lekára môže byť pacientovi so zvýšeným rizikom závažného priebehu ochorenia COVID-19 indikovaná aj terapia liekom Veklury 100 mg formou ambulantnej starostlivosti.

Zdroj: MZ SR, TS

Obrázok: Miguel Á. Padriñán z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *