Jednou z moderných terapeutických metód liečby chrbtice, ktorá vyžaruje do dolných končatín, je ozónová terapia. Využíva počítačovú tomografiu na navigáciu ihly do postihnutej oblasti s postihnutým nervom. Na rádiologickom pracovisku AGEL Rádiológia ju zavádzajú ako novinku, ktorá doplní už etablovanú periradikulárnu terapiu.
K najčastejším príčinám bolesti chrbta patria nešpecifické poranenia väzov chrbtice, svalov chrbta, degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek a fazetových kĺbov, hernie medzistavcovej platničky a stenóza spinálneho kanála. Neinvazívna liečba spočíva najmä v infúznej terapii a rehabilitácii. Existujú však diagnózy, ktoré mimoriadne dobre reagujú na injekčné podanie účinnej látky do blízkosti nervu, a to v CT prístroji.
„Terapia je vhodná pre pacientov s iritáciou nervov vystupujúcich z miechy, ktorí majú prejavy šíriace sa najmä do dolných končatín. Konkrétne ide o bolesti, brnenie či stratu citlivosti, pričom organizmus nereaguje na konzervatívnu liečbu, prípadne ešte nie opodstatnená chirurgická liečba, alebo sa chirurgickej chceme vyhnúť,“ vymenúva indikácie na podanie ozónovej terapie rádiológ MUDr. Peter Bluska, vedúci lekár bratislavského rádiologického pracoviska AGEL Rádiológia.
Ozónovú terapiu indikuje väčšinou neurológ, niekedy aj ortopéd či fyziater. Nie je potrebná žiadna špeciálna príprava na samotný výkon. Iba v prípade pacientov užívajúcich lieky na riedenie krvi, je ich potrebné vysadiť v dostatočnom predstihu, aby ich faktor zrážanlivosti krvi INR neprevýšil hornú hranicu 1,25. Počas terapie leží pacient na bruchu v CT prístroji, zosníma sa mu oblasť chrbtice a podľa nálezu sa vymeria najlepšie miesto vpichu, ktoré sa označí, vysterilizuje a zavedie sa doň tenká dlhá ihla čo najbližšie k iritovanému nervu. Poloha ihly sa overí ďalším skenom. Ak už je poloha optimálna, podá sa cez ňu účinná látka, ihla sa vytiahne a miesto vpichu sa prelepí. Postup tak pri ozónovej terapii, ako aj pri periradikulárnej terapii (PRT) je rovnaký, líši sa len v podaní účinnej látky.
„Okrem liekov na umŕtvenie sa podáva buď kombinácia protizápalových liekov kortikoidov a anestetika pri metóde PRT, alebo sa aplikuje ozón pri ozónoterapii. Protizápalový efekt kortikoidov alebo ozónu zastaví bludný kruh reakcií v mieste útlaku iritovaného nervu, a to najmä zníženie opuchu a zápalu, ktorý vzniká sekundárne v mieste kontaktu nervu a vysunutej platničky alebo kostných výrastkov, a tým znižuje tlak vyvíjaný na daný nerv. Ďalej sa uplatňuje anestetický účinok v obidvoch spôsoboch, ktorý znižuje bolestivosť utláčaného nervu. Pri ozónoterapii sa predpokladá aj určitý vysušovací efekt na vysunutú platničku, ktorú v určitom prípade môže mierne vtiahnuť,“ vysvetľuje MUDr. Peter Bluska.
Úspešnosť oboch terapií závisí od správneho výberu pacienta pre daný výkon. „Pozitívny efekt obstreku vydrží v priemere polroka až rok. Niektorí pacienti sa vrátia po mesiaci a potrebujú opakovanú aplikáciu približne v 2- až 4-týždňových intervaloch. Po aplikácii je vhodné dodržať pokojový režim na niekoľko hodín a ďalej podľa odporučení ošetrujúceho lekára. Náplasť po vpichu je potrebné nechať v suchu, preto odporúčame pacientom sa osprchovať až nasledujúci deň,“ dodáva vedúci lekár rádiologického pracoviska AGEL Rádiológia, ktoré sa nachádza v budove Nemocnice sv. Cyrila a Metoda UNB a LFUK v Petržalke. Po terapii je potrebné mať zabezpečený odvoz domov, nakoľko obstreknutý nerv môže na niekoľko hodín spôsobiť pocit „zdrevenenia“ danej končatiny. Z toho dôvodu sa neodporúča ani jazda prostriedkami MHD. Ideálne je mať po svojom boku sprevádzajúcu osobu. Obstrek sa nevykonáva u pacientov s akútnymi zápalovými ochoreniami, u tehotných žien a pri vysunutých platničkách, ktoré sú už odtrhnuté od pôvodnej platničky a ani u výrazných útlakových syndrómoch a v prípadoch, ktoré si vyžadujú chirurgickú liečbu. Kontraindikáciou je tiež alergia na niektorú z účinných látok či anestetikum.
Zdroj, foto: AGEL SK, TS
- Lymfóm je najčastejšia forma rakoviny krvi
- Bánovská nemocnica spustila prevádzku moderného Centra pre liečbu pohybového aparátu
- Novela zákona o zdravotnom poistení prináša zmeny
- Slepé črevo je zásobáreň prospešných baktérií
- NCZI: Pacienti sa liečia v nemocniciach najčastejšie pre choroby obehovej sústavy
- Ďalšie moderné lieky, ktoré uľahčia život pacientom
- Rezort zdravotníctva rozbehol prípravu výstavby koncových nemocníc v Bratislave
- Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca dosahuje ďalšie úspechy pri operáciách srdca pomocou robota da Vinci
- Ministerka zdravotníctva dnes odvolala šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne
- Hľadáte zubára? Zubné ambulancie vo zvolenskej nemocnici prijímajú nových pacientov
- Úrazoví chirurgovia prešovskej nemocnice zrealizovali dve unikátne operácie počas jedného dňa
- Lekár by nemal klamať svojim kolegom ani pacientom
- MZ SR: Ozdravný plán VšZP je viac ako nevyhnutný
- Ďalšia unikátna operácia v CINRE
- MZ SR: Posilňujeme kompetencie sestier a pôrodných asistentiek
- Zuzana Dolinková: Pravda o kardiologickom oddelení vo FN Trenčín
- V skalickej nemocnici pomáha s liečbou chlpatá terapeutka
- Domáca starostlivosť po uštipnutí hmyzom
- MZ SR sa striktne ohradzuje voči informáciám, ktoré zverejnil denník SME
- MZ SR – Stanovisko k repatriácii slovenských pacientov zo zahraničia na Slovensko
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde – na čo nezabudnúť pri balení dovolenkovej lekárničky?
- O metódach diagnostiky tuberkulózy
- Najkrajšia olympiáda s rodinnou atmosférou
- Handlovské Senior centrum počas leta pomôže s krátkodobou starostlivosťou o seniorov
- Vláda schválila nadstavbu Detskej fakultnej nemocnice Košice
- Na detskej psychiatrii v Prešove skončili po požití HHC aj deti
- V Nemocnici AGEL Košice-Šaca vykonali už viac než 4100 operácií štítnej žľazy
- Ministerstvo zdravotníctva sa aktívne venuje hospodáreniu zdravotných poisťovní
- Spirometria dokáže odhaliť ochorenie pľúc už v počiatočnom štádiu
- V prešovskej nemocnici majú novú metódu vyšetrenia tráviaceho traktu
- OSLAVY 100. výročia otvorenia Štátnej nemocnice v Košiciach vyvrcholili slávnosťou za účasti prezidenta SR Petra Pellegriniho
- V nemocnici v Nových Zámkoch je vyhlásená mimoriadna situácia
- Lieky nie sú módny trend: ŠÚKL upozorňuje na riziká užívania liekov za účelom chudnutia „do plaviek“
- Cesta lietadlom či dlhé sedenie v aute zvyšujú riziko vzniku trombózy
- Až rozvinutie ochorenia do pokročilej fázy upozorní na vážny problém
- V y h l á s e n i e odborných spoločností Slovenskej lekárskej spoločnosti k dištancovaniu sa Slovenska od prijatých aktualizovaných Medzinárodných zdravotníckych predpisov WHO
- Slovenskí a rakúski experti na jadrovú bezpečnosť a radiačnú ochranu sa stretli vo Voderadoch
- Slovensko spojilo detských dermatológov z celého sveta
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oslavuje 60 rokov
- Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu