Pacienti, ktorí sú poistencami najväčšej zdravotnej poisťovne, teda Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), budú mať aj naďalej prístup k tzv. výnimkovým liekom, pokiaľ si to ich zdravotný stav bude vyžadovať a budú spĺňať stanovené podmienky. Nariadené racionalizačné opatrenia, ktoré musí VšZP zaviesť, sa týchto pacientov nedotknú.
Pred rokom bola schválená novela zákona č. 363/2011, vďaka ktorej do kategorizácie vstupujú mnohé lieky doteraz hradené vo výnimkovom režime. Lieky v kategorizácii sú automaticky plne hradené zdravotnými poisťovňami bez potreby žiadosti o ich uhrádzanie.
V roku 2022 bolo, napríklad, do Zoznamu kategorizovaných liekov zaradených celkovo 12 inovatívnych onkologických liekov v 17 rôznych indikáciách. Od 1.1.2023 dodnes pribudlo do kategorizácie celkom 36 liekov vrátane rozšírení indikačných obmedzení v celkovo 47 indikáciách. Momentálne je v hodnotení ďalších 15 inovatívnych onkologických liekov, ktoré by sa v prípade splnenia podmienok stanovených zákonom mohli dostať k pacientom ešte v tomto roku.
Z dôvodu týchto zmien v rámci novely zákona a v závislosti od implementácie racionalizačných krokov sa predpokladá len vo VšZP nárast výdavkov v oblasti liekov o 59 až 69 miliónov eur (nárast o 6,5% až 8%).
Tým, že sa vstup nových liekov do kategorizácie uľahčil, poslanci vlani schválili aj limit pre výnimkové lieky. Zjednodušene povedané: stanovili, že zdravotné poisťovne môžu vo výnimkovom režime uhrádzať lieky na úrovni 3,9 % z pridelených financií.
O tomto limite bolo vedenie VšZP informované už viac ako rok. Dozorná rada preto zároveň požadovala od VšZP plnenie zákona. Treba tiež zdôrazniť, že pacienti by nijako neutrpeli, keďže, ako je uvedené vyššie, výnimkové lieky už dnes vstupujú do kategorizácie v omnoho väčšom objeme ako v minulosti.
Koncom júna bol však zákon opäť novelizovaný a účinnosť 3,9-percentného limitu na tzv. výnimkové lieky sa posunula až na rok 2024. Preto ministerstvo zdravotníctva obratom poslalo aktualizáciu rozhodnutia jediného akcionára, v ktorom požaduje plnenie úsporných opatrení len v takom rozsahu, ako si určilo samotné vedenie VšZP.
Celkové tohtoročné výdavky VšZP na lieky na výnimky sa očakávajú na úrovni približne 40 miliónov eur. Je však potrebné povedať, že ďalšie výnimkové lieky za cca 14 miliónov eur vstúpili alebo vstupujú do kategorizácie, čo predstavuje pre poisťovne ďalšie náklady.
Rezort zdravotníctva preto rezolútne odmieta tvrdenia, že je ohrozená liečba pacientov, ktorí sú odkázaní na lieky na výnimky.
Ministerstvo zdravotníctva, naopak, trvalo a trvá na tom, aby VšZP pri schvaľovaní nových výnimiek garantovala už rozliečeným pacientom, že budú byť môcť aj naďalej liečení predpísanými a schválenými výnimkovými liekmi, že k schváleným výnimkovým liekom budú mať prístup aj noví pacienti, a tiež, že výnimkové lieky budú dostupné aj takým pacientom, ktorí boli už v minulosti liečení daným liekom alebo majú diagnózu, kvôli ktorej spĺňajú všetky podmienky na priznanie liečby výnimkovými liekmi.
Zhrnutie fungovania výnimkového režimu vo VšZP
- časť liekov prechádza z tzv. výnimkového režimu od štandardnej kategorizácie;
- všetci pacienti liečení výnimkovými liekmi budú aj naďalej liečení týmito liekmi;
- všetky lieky v tzv. výnimkovom režime ostávajú v tomto režime a aj noví pacienti budú nimi liečení;
- v roku 2023 sa odhadujú výdavky VšZP na tzv. výnimkové lieky na 40 miliónov eur;
- lieky v objeme cca. 14 miliónov eur, ktoré boli v minulosti vo výnimkovom režime, už vstúpili alebo vstupujú do kategorizácie;
- jediným obmedzením je, že sa do výnimkového režimu nebudú zaraďovať nové lieky či nové diagnózy a nebudú sa schvaľovať experimentálne lieky, pri ktorých neexistuje indikácia v súhrne charakteristických vlastností lieku (tzv. SPC);
- od budúceho roka bude platiť 3,9-perecentný limit na lieky na výnimky, pričom do konca roka 2023 sa z výnimkového režimu do štandardnej kategorizácie dostanú ďalšie lieky.
Zdroj: MZ SR, TS
- Do boja proti rakovine MZ SR a partneri s kampaňou ONKOKONTROLA
- Slabinový pruh u detí sa už dnes operuje miniinvazívne
- UNLP ponúka nové glaukómové implantáty, ide o jediné certifikované pracovisko na východe
- VOÚ: Pacientky diagnostikujeme a operujeme miniinvazívne pomocou novej laparoskopickej veže
- PO KONŠTATOVANÍ DISKRIMINÁCIE PRI LIEČBE HEPATITÍDY TYPU C VEREJNÝ OCHRANCA PRÁV VYZÝVA LEKÁROV, PACIENTOV A PACIENTSKÉ ORGANIZÁCIE, ABY PODALI PODNET
- Kávička Na Malíčka 2023
- Boj proti ochoreniu neustáva
- 2023 Inovatívny projekt „Pre zdravie detí“ podporuje vzdelávanie rodičov a ich spoluprácu s pediatrami
- COVID-19 a jeseň 2023
- Prvá alogénna transplantácia Langerhansových ostrovčekov na Slovensku
- Kežmarská nemocnica otvorila ambulanciu cievnej chirurgie
- NOVÉ ODPORÚČANIA NA OBMEDZENIE POUŽÍVANIA LIEKOV S OBSAHOM TOPIRAMÁTU V TEHOTENSTVE
- Kultúra je bohatstvo
- Evin návrat do života
- Pacienti vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva, aby sa zaoberalo nedostatočným počtom kusov inkontinenčných pomôcok
- Čo sú to legionely a aká je prevencia ochorení spôsobených baktériami rodu Legionella
- NCZI: Liečba drogových závislostí v SR 2022 – pribudli najmä ľudia 40+ a najmladší
- Hlavnou zásadou pri hubárčení je zbierať len hríby, ktoré dobre poznáme
- Pozývame Vás sledovať online moderovanú diskusiu PRE ZDRAVIE DETÍ
- Slovo ako nástroj v terapii
- Jedinečné centrum pre liečbu močových kameňov operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov sprístupnilo webovú stránku Biblioterapia.sk
- V komárňanskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ
- UNLP Košice získala najmodernejší očný operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Veľký prieskum o drogách: Štvrtina populácie má skúsenosti s marihuanou
- Kniha, ktorá povzbudí a dodá odvahu
- Pozor! Cenník ambulancie a zoznam všetkých zdravotných výkonov nie je to isté
- Do Afriky chodievam oddychovať
- „Po kúpaní vo verejných vodách sa dôkladne osprchujte a mokré plavky vymeňte za suché,“ radí urologička handlovskej nemocnice
- Začal sa prípravný proces pre vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku
- Primárka urgentného príjmu radí: Ako správne poskytnúť prvú pomoc po poštípaní hmyzom? A čo v prípade, ak vás uhryzol had?
- NCZI: Plne dojčených detí u nás pribúda. Výlučne na materskom mlieku žije prvého pol roka viac než polovica
- Spoločná výzva svetových lekárskych časopisov: Znižovanie rizík jadrovej vojny – úloha zdravotníckych profesionálov
- V UNLP odobrali a transportovali bijúce srdce do Prahy
- Fakultná nemocnica Nitra bude mať nového riaditeľa
- Audítori upozorňujú na riziká v zdravotných poisťovniach VšZP a Dôvera, Union nezvládla načas podať účtovnú závierku ani zverejniť výročnú správu
- STIAHNUTIE LIEKOV AMIKACIN B. BRAUN 5 MG/ML, GENTAMICIN B. BRAUN 3 MG/ML INFÚZNY ROZTOK, IBUPROFEN B. BRAUN 400 MG, IBUPROFEN B. BRAUN 600 MG A METRONIDAZOL B. BRAUN 5 MG/ML Z TRHU
- Úloha dnešnej sestry je komplexná a zodpovedná
- Porozprávajme sa o obezite
- Tretia knižka slovenského lekára